SZAPOCZNIKOW - STAN NIEWAŻKOŚCI / NO GRAVITY

  • SZAPOCZNIKOW - STAN NIEWAŻKOŚCI / NO GRAVITY

Spektakl jest emocjonalnym komentarzem do życia i dzieła najważniejszej polskiej rzeźbiarki dwudziestego wieku, Aliny Szapocznikow.

Biografia artystki to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej strony międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych, oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury jej czasu. Życie jej wydaje się być nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza wyznaczone granice, ciągłym poszukiwaniem nowych obszarów doświadczenia w życiu i sztuce.

Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Ten spektakl to coś więcej niż dokument teatralny, to odniesienie do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze, obserwowanie związków między życiem a sztuką, badanie interpretacji, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, badanie tego, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Wypowiedź ta staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Tym samym stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania dla kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej strony ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.

Warszawska premiera: 11 kwietnia 2014r., godz. 20.30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kolejne pokazy 12 i 13 kwietnia 2014r., godz. 20.30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Spektakl jest koprodukcją Centrali, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu

Spektakl współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni: TVP Kultura, Program II Polskiego Radia


 

Misją CENTRALI jest tworzenie aktualnych i nowatorskich dzieł, wykraczających poza przyjęte normy nie tylko pod względem estetyki i treści, ale także pod względem relacji w procesie produkcji. CENTRALA prezentuje spektakle w instytucjach, z którymi współpracuje, nie posiada własnej siedziby. W CENTRALI rozumiemy, że kontekst determinuje sens. Rama jest tak samo ważna jak obraz i nie ma sensu pokazywać nowych obrazów w starych ramach, ponieważ chodzi w nich o coś całkiem innego niż dawniej. CENTRALA wymyśla nie tylko nowe estetyki, obrazy i dźwięki, ale wymyśla je w nowych kontekstach instytucjonalnych i ekonomicznych.
CENTRALA stworzyła dotąd spektakle: „Chopin bez fortepianu”, „Wszyscy byli odwróceni” oraz „10 politycznych piosenek”.

CENTRALA jest wspólnym projektem Andergrand Media + Spektakle oraz Agencji Artystycznej GAP.