Szamanizm a kino (For a Shamanic Cinema) - Grace Ndiritu

• Szamanizm a kino (For a Shamanic Cinema) - Grace Ndiritu

Grace Ndiritu jest brytyjską artystką wideo i performerką, która w swoich pracach odnosi się do kwestii rasy i tożsamości oraz problemów związanych z transformacją współczesnego świata po dekolonizacji, w szczególności wpływu globalizacji i agresywnej geopolityki.

Twórczość Ndiritu dotyka tak istotnych socjopolitycznych problemów jak głód, wojny domowe, wyzysk roboczy czy fetyszyzm kulturowy, pozostając jednocześnie mocno zakorzenioną w tradycji sztuki konceptualnej. W ramach programu Kinomuzeum pokazane zostaną performanse dokamerowe Ndiritu z Biennale w Wenecji z 2005 roku oraz nowsze prace, w których artystka w wyjątkowy sposób łączy tradycje sztuki politycznie zaangażowanej, kina strukturalnego, performansu, estetyki sesji modowych. W pełnych niepokojącej erotyki i duchowości pracach Ndritu często wykorzystuje afrykańskie tekstylia, które tworzą wyjątkową warstwę estetyczną, będąc równocześnie przewrotną grą na kliszach tradycji malarstwa europejskiego (np. fetyszyzującym spojrzeniu na egzotykę Matisse'a.)

Kamera, za pomocą której Ndiritu rejestruje swoje osobiste performansy, jest jednocześnie narzędziem poznania, samoobserwacji, jak również elementem szamanistycznego rytuału, który umożliwia widzowi dotarcie do ważnych tematów podejmowanych przez Grace.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Camille Claudel - reż. Bruno Dumont Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Zrodzone w płomieniach (Born in Flames) - reż. Lizzie Borden Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Kiedy umieram (As I Lay Dying) - reż. James Franco Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Noc myśliwego (reż. Charles Laughton) i Kryształowy Świat (reż. Pia Borg) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Obnażeni (Exposed) - reż. Beth B Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia