Szałowa jazda: amerykańskie seriale jako wzorzec zamieszkiwania
Akademia WARSZAWY W BUDOWIE

• Szałowa jazda: amerykańskie seriale jako wzorzec zamieszkiwania

grafika: Joanna Sowula

Wykład dotyczyć będzie wzorów zamieszkiwania, jakie w latach 90. XX w. kształtowały pokazywane w polskiej telewizji amerykańskie seriale.

Po okresie powszechnej fascynacji życiem finansowej arystokracji z „Dynastii” i „Dallas”, przyszła kolej na modelowanie wyobrażeń o życiu klasy średniej. Dom jednorodzinny, świat przedmieścia, życie między kuchnią a living roomem (gdzie każde zabawniejsze zdanie wzbudza głośny aplauz), stało się matrycą marzeń wielu Polaków. Do jakiego stopnia zmieniło nasze sposoby zamieszkiwania, urządzania i udomawiania wnętrz, a także istniejące dotąd społeczne wzory zachowań? Na ile jest to zmiana trwała? Spotkanie w tonie słodko- (niezapomniane obrazy z lat 90.) gorzkim (zapożyczone marzenia i wzory).

Dorota Jędruch

historyczka sztuki, interesuje się architekturą współczesną (przede wszystkim w jej kontekście społecznym) sztuką współczesną, krytyką artystyczną i edukacją muzealną. Członkini Zarządu Fundacji Instytut Architektury. Wraz z Instytutem, kuratorka wystaw architektonicznych (m.in. „Figury niemożliwe” w Pawilonie Polskim na XIV Biennale Architektury w Wenecji), współkuratorka wystawy „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”. Współpracuje z pismem „Autoportret”, pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.