Sylvia Palacios Whitman
Syrena - wideoperformans

• Sylvia Palacios Whitman

Rysunek użyty w performansie "Syrena" w BROADWAY 1602 HARLEM, marzec 2017. Dzięki uprzejmości artystki i BROADWAY 1602 HARLEM. © Sylvia Palacios Whitman

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwszy od 1984 roku wideoperformans chilijskiej artystki Sylvii Palacios Whitman, który podczas wernisażu wystawy „Syrena Herbem Twym Zwodnicza” zostanie wyświetlony na fasadzie głównej pawilonu Muzeum nad Wisłą.

Sylvia Palacios Whitman urodziła się w 1941 roku w południowych Chile. Studiowała malarstwo i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Santiago. We wczesnych latach sześćdziesiątych przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie rozwijała swoje zainteresowania sztukami wizualnymi, tańcem i performansem, występując wspólnie z Trishą Brown i Robertem Whitmanem. Po rozstaniu z Trisha Brown Dance Company, Palacios Whitman rozwinęła wyjątkowy autorski język performansu, wykorzystując wielkoformatowe surrealistyczne rekwizyty sceniczne i olbrzymie rysunki własnego projektu. Łączyła południowoamerykańską wrażliwość wizualną z minimalizmem nowojorskiej szkoły tańca. Występowała w najważniejszych galeriach i instytucjach dolnego Manhattanu takich jak The Kitchen, Sonnabend Gallery, the Whitney Museum of American Art i Guggenheim Museum. Najczęściej pracowała z performerami bez profesjonalnego przygotowania scenicznego, których dobierała ze swojego bezpośredniego otoczenia lub przez przypadkowe spotkania. Za narrację muzyczną do melancholijno-afektywnych performansów Whitman służyły zazwyczaj utwory na taśmę magnetofonową pioniera minimalizmu amerykańskiego, Steve'a Reicha, które zestawione z rysunkami tworzyły animowane sceny rozgrywające się między fantazją a codziennością.

Wyjątkowa poetyka Whitman, sytuująca twórczość artystki między halucynacją a fantasmagorią, jest również motywem przewodnim jej nowej pracy powstałej z myślą o wystawie Syrena herbem twym zwodnicza w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W sercu kompozycji i rysunków Whitman odnajdujemy hybrydyczne stwory, które niczym w transie przemieszczają się na tle surrealistycznego krajobrazu. Półzwierzęca pół-ludzka figura syreny ulega wielokrotnym przekształceniom w mityczne boskie stworzenia, które Zeus usiłuje zwabić w czarną otchłań. Bohaterki pracy Whitman to również hybrydy człowieka z architekturą i maszyną – Syreny-samoloty, Syreny-budynki-Empire-State, Syreny-Statuy-Wolności. Poszukująca swego miejsca w atmosferze zagrożenia i chaosu, syrena Whitman to współczesna alegoria wolności, która walczy o swój niezależny status w czasach niepokoju, w dobie zawłaszczenia symboli i języka.

Opis za Anke Kempkes

W niedzielę, 26 marca odbędzie się spotkanie z artystką w kawiarni nowej filii Muzeum nad Wisłą, które poprowadzi kuratorka i galerzystka, Anke Kempkes

SYLVIA PALACIOS WHITMAN

ur. 1941, Chile

Mieszka i pracuje w Warwick, Nowy Jork
1970 Performowała wspólnie z Trishą Brown w Whitney
Museum of American Art, Nowy Jork
1973-74 Członkini Trisha Brown Dance Company

Performanse

2017 “Radical Women: Latin American Art”, 1960–1985, Hammer Museum, Los Angeles

2014 “Human Paper Coil, Negatives, Mummies, Cat’s Cradle, Elephant Trunk, Green Hands, Cup & Tail”, The Whitney Museum of American Art, January

2013 “Human Paper Coil, Negatives, Mummies, Cat’s Cradle, Elephant Trunk” at BROADWAY 1602, New York (December 13/14/2014)

1981 “Negatives”, Moderna Museet, Stockholm, Sweden, April 22-24, 1981

1979 “South”, Guggenheim, New York, NY, June 1979

1978 “On Edge”, Truck and Warehouse Theater, New York, March 1978

1977 “Passing Through”, Sonnabend Gallery, New York May 20-21, 1977

1976 “Clear View”, The Kitchen, New York, NY November 19-21, 1976

1975 “Going” and “Slingshot”, Whitney Museum of American Art, Downtown Branch, New York, NY

1974 “Going”, 541 Broadway, New York, NY “Soup & Tart” The Kitchen, New York, NY, “Artists as Filmmakers”, Artists Space, 16mm Film/Performance “Red Cone”, December 1974

Wystawy

2017 “Radical Women: Latin American Art”, 1960–1985. Hammer Museum, Los Angeles (cat.), “Siren”, Museum of Modern Art in Warsaw

2013/4 “Rituals of Rented Islands: Object Theater, Loft Performance, and the New Psychodrama - Manhattan, 1970-1980”, The Whitney Museum of American Art, New York, NY, curated by Jay Sanders (cat.) “Elephant Trunk”, BROADWAY 1602, New York

1976 “Two Notebooks”, Sylvia Whitman and Susan Weil, Project Studios One, Queens, NY (cat.)

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

12:00 Oprowadzanie Kontemplacja dzieła sztuki MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie varsavianistycznepo wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Piękne, bezlitosne panie Wykład prof. Marii Poprzęckiej MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty JAK WIELE WYMIARÓW MA SYRENA? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Wydarzenie Polowanie na syreny spacer fotograficzny Kolumna Zygmunta
Plac Zamkowy, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Macki, łuski i ogony – potwory i hybrydy w dobie antropocenuWykład dr Joanny Bednarek MUZEUM nad Wisłą