Surrealistki odnalezione
Wykład Agnieszki Taborskiej

• Surrealistki odnalezione

Pablo Picasso, Szkic z dedykacją dla Dory Maar na marginesie książki "Buffon” (reprodukcja), 1942

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Agnieszki Taborskiej „Surrealistki odnalezione”.

Agnieszka Taborska, autorka m.in. kultowej książki „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”, opowie o micie muzy/kobiety-dziecka/czarownicy oraz o „odkrytych” w latach 90. ubiegłego wieku wybitnych surrealistkach: Leonorze Carrington, Gisèle Prassinos, Claude Cahun i Dorze Maar.

Agnieszka Taborska

pisarka, historyczka sztuki, romanistka. Wydała m.in.: "Senny żywot Leonory de la Cruz" (tłumaczony na angielski i francuski), "Abecadło Topora", reportaże "Okruchy amerykańskie", zbiór esejów "Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm", opowiadania "Wieloryb, czyli przypadek obiektywny" oraz przekłady książek Philippe’a Soupaulta, Gisèle Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei oraz posłużyły za kanwę filmów animowanych. Od 1988 roku dzieli czas między Warszawę i Providence (Stany Zjednoczone), gdzie w Rhode Island School of Design wykłada historię sztuki.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Spacer Gawęda o syrenachspacer po wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
20:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Poznaj syrenyWolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
21:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
16:00 Spacer Pomiędzy rozkoszą a okrucieństwem Wolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w MuzeumSpacer po wystawie MUZEUM nad Wisłą
11:00 Wydarzenie Pożegnanie syren nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą