Styl narodowy
Konfrontacje. Historia dizajnu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Konfrontacje. Historia dizajnu” przygotowanego przez dr. Józefa A. Mrozka. „Konfrontacje” to historia polskiego dizajnu w kontekście najciekawszych zjawisk, które w ubiegłym wieku występowały w innych krajach. Podczas spotkania „Styl narodowy”, w którym udział wezmą Dana Borutova i Zbigniew Moździerz, skonfrontowane zostaną koncepcje Stanisława Witkiewicza ze słowackimi projektami Dusana Jurkovica.

Cykl wykładów przygotowany przez dr. Józefa A. Mrozka, wybitnego znawcę historii wzornictwa, kierownika Zakładu Historii i Teorii Designu Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, we współpracy z Czesławą FrejlichTomaszem Fudalą.

Podczas pierwszego spotkania przyglądamy się poszukiwaniom projektantów sprzed ponad stulecia i usiłowaniom stworzenia nowego stylu łączącego tradycyjne budownictwo oraz rzemiosło z nowoczesnymi potrzebami. Porównamy koncepcje Stanisława Witkiewicza ze słowackimi projektami Dusana Jurkovica. Przeanalizujemy artystyczne i architektoniczne strategie obu projektantów i spróbujemy poszukać w nich ponadczasowych, aktualnych elementów.

Dana Bořutová, historyczka sztuki, studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, następnie rozpoczęła pracę badawczą w Instytucie Historii Sztuki w Słowackiej Akademii Nauk, którą kontynuuje do dziś. W Słowackiej Akademii Nauk pracowała jako kurator Kolekcji Architektury, na Uniwersytecie Komeńskiego była wykładowcą i Dyrektorem Instytutu Historii Sztuki. Specjalizuje się w architekturze XIX i XX wieku, a także w historii teorii architektury. Była także kuratorką wystaw „Architect Dušan Jurkovič” (Bratysława 1993, Kraków 1995, Budapeszt 1995, Lublana 1998), „Art Nouveau in Central Europe” (Kopenhaga 1996).

Zbigniew Moździerz, chemik (studia magisterskie na UJ, 1968–1973), mikolog (egzamin państwowy 1977), konserwator zabytków architektury (studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej, 1980–1981), historyk sztuki (doktorat w Instytucie Sztuki PAN, 2005), autor wielu publikacji z zakresu ochrony zabytków, dziejów budownictwa i architektury Tatr Polskich i Podtatrza. Pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego.