Studio Widok - przystanek na Bródnie
Spotkanie warsztatowe z Józefem Gałązką

• Studio Widok - przystanek na Bródnie

Józef Gałązka, Studio Widok

Józek Gałązka w sierpniu 2019 przemierzał Polskę z wykonanym przez siebie powozem – mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby.

Widok to powóz łączący funkcje mobilnej pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana jest kramami jarmarcznymi i handlem ulicznym, nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty. Najnowszym przystankiem objazdowego studia stanie się Park Rzeźby na Bródnie.

Józef Gałązka zainspirowany pięknymi formami wózków z hot dogami, stworzył pierwsze szkice koncepcyjne powozu podczas rezydencji artystycznej w Residency Unlimited w Nowym Jorku w 2017, ufundowanym przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Pomysł podróży wynikał z poszukiwania przez artystę miejsca do pracy po zakończeniu nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podróż ta była również pytaniem o to czym współcześnie jest zawód rzeźbiarza i czy jest jeszcze potrzebny. Gałązka podczas wyprawy podjął próbę konfrontacji wizji zawodu rzeźbiarza z opiniami osób odwiedzających pracownię. Artysta odbył podróż od Tatr do Bałtyku z przystankami w miejscach ważnych dla polskiej tożsamości, wakacyjnych kurortach, małych miejscowościach, muzeach i galeriach, miejscach słynących z pięknej przyrody i krajobrazu. W czasie trasy powstały prace, które były komentarzem lub kronikarskim zapisem przebiegu podróży. Prezentacje Widoku w różnych kontekstach społecznych zaowocowały zbiorem widoków dostępnych w postaci drukowanych widokówek oraz przestrzennych dioram.

Wystawę podsumowującą projekt Widok będzie można oglądać od połowy października w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem w Galerii Hasiora.

Współpraca: Biuro Wystaw i Artystyczna Podróż Hestii

Józef Gałązka ur. 1993 w Warszawie. Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2017 został finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz laureatem stypendium Młoda Polska 2018. Brał również udział w rezydencji artystycznej będącej częścią programu Parku Rzeźby w 2020 roku. W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Inne wydarzenia z tego cyklu: