Studia o niepełnosprawności: badania, opór, zmiana
Seminarium #2

• Zdjęcie. Kobieta stoi wśród grupy osób: wyciąga rękę do góry, która widnieje nad tłumem.W tle widać obraz zawieszony na ścianie.

Seminaria to spotkania, w ramach cyklu „Studia o niepełnosprawności: badania, opór, zmiana”. Podczas seminariów omawiamy tematy związane z niepełnosprawnością. Jest to zagadnienie, które dotyka wielu sfer życia i dotyczy nas wszystkich. Ma również wymiar polityczny, obywatelski, kontrkulturowy i artystyczny. Każde seminarium jest poświęcone innemu tematowi. Prowadzą je zaproszone badaczki i aktywistki z niepełnosprawnościami lub z kręgu osób sojuszniczych. Punktem wyjścia do dyskusji będą wybrane teksty lub wypowiedzi.

Kuratorki cyklu: Natalia Pamuła i Magda Szarota

Seminarium #2

(Seminarium odbędzie się w trybie hybrydowym: przy ul. Pańskiej 3 oraz na Zoomie)

Czy transformacja 1989 miała miejsce? Przepisywanie historii z perspektywy niepełnosprawności

Seminarium dedykowane wybranym pamiętnikom opublikowanym w tomie „Cierpieniem pisane. Pamiętniki kobiet niepełnosprawnych”. Antologia anonimowych tekstów jest rezultatem konkursu pamiętnikarskiego pt. „Jestem niepełnosprawną kobietą” ogłoszonego w 1990 r. Krótkie anonimowe teksty, będące ważnym dokumentem historycznym i literackim, posłużą nam jako punkt wyjścia do rozmowy o tym, skąd czerpiemy wiedzę na temat transformacji roku 1989. Co o transformacji mówi nam splot płci i niepełnosprawności, a także o fenomenie tekstów autobiograficznych tworzonych przez osoby z niepełnosprawnością. Zastanowimy się, czy niepełnosprawność jest częścią polskiej historii oraz jak wyglądałaby najnowsza historia, gdyby przepisać ją z perspektywy niepełnosprawności.

Jak byśmy myśleli o obywatelstwie, przynależności i wspólnocie, gdyby do głosu dopuścić przedstawicielki grup mniejszościowych? Poza tym, podejmiemy temat traumy: czym jest trauma, gdy zostaje wpleciona w codzienność oraz jak życie domowe, trauma i ból kształtują pisanie niepełnosprawnych kobiet.

Seminarium poprowadzi Natalia Pamuła.

UAWAGA: teksty, które będzidmy omawiać na seminarium można otrzymać pisząc na: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub dzwoniąc pod nr 577 006 290. Osoby, które zapisywały się na pierwsze seminarium, automatycznie otrzymają materiały na kolejne spotkanie.

*Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Kultura bez barier".

Inne wydarzenia z tego cyklu: