Struktury i zmysły. Filmy artystów polskich w latach 70. XX wieku
Filmoteka Muzeum

• Struktury i zmysły. Filmy artystów polskich w latach 70. XX wieku

KwieKulik, "Działania", 1972 © Archiwum KwieKulik

„Struktury i zmysły” to trzecie spotkanie z serii poświęconej historii filmów artystów polskich. Łukasz Mojsak opowie o latach 70. – okresie, w którym medium filmowe radykalnie zyskało na znaczeniu i popularności jako środek wyrazu w rękach artystów sztuk wizualnych. Fascynacja filmem doprowadziła do eksplozji różnorodnych realizacji i postaw. Trwające całą dekadę eksperymenty filmowe przyjmowały najrozmaitsze formy, czerpiąc inspiracje z szeregu zjawisk artystycznych, jak choćby pop art i podejmując istotne dla artystów wątki – konsumpcję, krytykę instytucjonalną, ciało i seksualność, poezję.

Wykład poświęcony będzie twórczości filmowej najwybitniejszych polskich artystów neoawangardowych ze sceny łódzkiej, warszawskiej, wrocławskiej i innych ośrodków. Omówione zostaną działania i prace głównych przedstawicieli Warsztatu Formy Filmowej (oraz ich mniej znanych kolegów), a także twórców takich jak KwieKulik, Natalia LL, Ewa Partum, Zygmunt Rytka, Zdzisław Sosnowski i wielu innych. Po wykładzie zapraszamy na pokaz wybranych realizacji.

Kliknij, aby pobrać program Muzeum Otwartego >>