Strefa otwarta na świat
stoisko Muzeum Emigracji w Gdyni

  • Strefa otwarta na świat

    ilustracja: Karolina Kotowska

Czy wszyscy Polacy mieszkają w Polsce? W jakich innych krajach możemy ich spotkać?

Wspólnie zastanowimy się, czym jest emigracja oraz jaki wpływ na różnorodność świata ma każdy z nas. Na specjalnej mapie zaznaczymy ścieżki migracyjne naszych rodzin i porozmawiamy o doświadczeniach związanych z wyjazdami. Do rozmowy zaprosimy również Majeda Tinawi, który opowie nam o Polsce z perspektywy imigranta – przybysza z innego kraju.

Majed Tinawi

członek Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, pracował w wielokulturowym środowisku w krajach takich jak Syria, Emiraty Arabskie, Wielka Brytania. Księgowy i biznesmen, od rozpoczęcia kryzysu w jego ojczyźnie – Syrii – jego pasją jest promowanie praw człowieka.

Marta Otrębska

specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, wiceprezes Fundacji Ale Cyrk! oraz opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni. Na co dzień zajmuje się współtworzeniem oferty edukacyjnej skierowanej zarówno do szkół, przedszkoli, jak i do grup pozaszkolnych, w tym skierowanych do imigrantów. Wcześniej koordynatorka projektów w Centrum Współpracy Młodzieży, gdzie zajmowała się współpracą międzynarodową – projektami wymian międzynarodowych, wolontariatów europejskich oraz wizyt studyjnych dla osób z Europy Wschodniej.

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsza instytucja tego typu w kraju przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji: ekonomicznej, politycznej i społecznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową i badawczą. Placówka mieści się w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały legendarne polskie transatlantyki.

Przez 3 lata działalności Muzeum odwiedziło ponad 460 000 osób, przeprowadzono ponad 1000 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 11 000 obiektów. Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 15 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017.

Więcej informacji na www.polska1.pl.

Zobacz także: