Stocznia
Michał Szlaga

• Stocznia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na premierę książki Michała Szlagi „Stocznia”. Książka jest dziełem wyjątkowym: 270 stron obrazów wybranych przez artystę z tysięcy kadrów wykonanych w ciągu 13 lat pracy.

Kto był w Stoczni, wie, że jest to miejsce wyjątkowe. Dla fotografa Michała Szlagi Stocznia stała się wręcz centrum życia zarówno prywatnego (artysta mieszka na terenie Stoczni) jak i artystycznego. Szlaga konsekwentnie fotografuje życie Stoczni, jak gdyby była żywym organizmem, który trzeba ocalić przed zagładą, chociażby w formie dokumentu fotograficznego.

Stocznia była i jest niewątpliwie zespołem zabytkowym, ciągle jednak nierozpoznanym. W swojej książce Szlaga podejmuje wyzwanie opracowania zabytków Stoczni, we współpracy z zawodowcami. Stara się przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie co właściwie się dzieje z naszym dziedzictwem kulturowym.