Sto flag na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety
warsztaty

• Sto flag na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety

ilustracja: Marta Przybył na podstawie pracy Ewy Ciepielewskiej "Heimat" (2016)

Jak zaprojektować i uszyć flagę z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce?

Jak wyrazić swoje emocje, myśli czy doświadczenia w postaci obrazu, znaku, hasła czy tekstu? Jaka jest sytuacja kobiet we współczesnym społeczeństwie? Czy kobiety mają moc sprawczą? Czy ich głos jest ważny? Na te i inne pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi podczas warsztatów adresowanych do dziewczyn, chłopaków, kobiet i mężczyzn.

Dla kogo? Dla wszystkich! Nie musisz mieć specjalnych umiejętności.

Co będziemy robić? Projektować, szyć, malować, haftować.

W ramach programu towarzyszącego wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty, które poprowadzą inicjatorki i inicjatorzy akcji „STO FLAG na stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety”, której kulminacją będzie marsz z flagami zorganizowany w Warszawie 24 listopada br. Flagi wykonane przez uczestniczki i uczestników warsztatów będą mogły powiewać podczas marszu w towarzystwie flag autorstwa wielu artystek i artystów.

Kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze 28 listopada 1918 roku po całonocnej okupacji Belwederu. Choć ich walka o niepodległość była równie wyczerpująca i pełna poświęceń, co ta podejmowana przez mężczyzn, to miały być one pozbawione dostępu do polityki. Kobiety wywalczyły dla siebie prawa wyborcze, ale ten fakt jest często wypierany ze świadomości zbiorowej. Warto o nim przypominać i celebrować jego rocznicę.

Więcej o inicjatywie STO FLAG.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Edwin Bendyk oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Wykład Róża w panteonieTrzy scenariusze dla Róży Luksemburg MUZEUM nad Wisłą, Bistro Powidoki
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
12:00 Performans „Opowieść środkowego palca”performans Martyny Miller Plac Zamkowy
Plac Zamkowy, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „NIepodległe” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Monika Płatek oprowadza po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Spotkanie "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”Premiera książki Anny Kowalczyk MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Niepodległe” MUZEUM nad Wisłą