Spotkanie z Rigelsem Halilim
poprowadzi Marcel Andino Velez

• Spotkanie z Rigelsem Halilim

Edi Hila, Malowanie transparentów, 1988, z serii "Propagaanda", akwarela, tempera, tusz, 29,2 x 23,8 cm. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Rigelsem Halilim, tłumaczem literatury albańskiej na język polski, które poprowadzi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Marcel Andino Velez.

Rozmowa z Rigelsem Halilim towarzyszy pierwszej retrospektywnej wystawie albańskiego artysty Ediego Hili, która 2 marca otworzyła się w Muzeum nad Wisłą.

Spotkanie będzie oscylować wokół tematów malowanych przez Hilę, m.in. najnowszej historii Albanii i Europy, realiów komunizmu i okresu transformacji ustrojowej w krajach byłej Jugosławii, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tych przemian, aż po współczesny kontekst polityczny i kulturowy.

dr Rigels Halili

antropolog kultury, filolog, historyk. Urodził się w Gjirokastrze, Albania, w 1975 roku. Po rocznych studiach na Wydziale Filologii Albańskiej na Uniwersytecie „Eqrem Çabej” w Gjirokastrze, dostał stypendium Rządu RP i od 1995 roku przebywa w Warszawie. Studiował antropologię i animację kultury na Wydziale Polonistyki UW oraz stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Studia doktorskie ukończył w Szkole Nauk Społecznych PAN, a w 2009 obronił doktorat zatytułowany „Oralność i Piśmienność. Epika Ludowa wśród Albańczyków i Serbów”.Prowadził badania terenowe w Serbii, Albanii i Kosowie. W latach 2004-2005 przebywał jako stypendysta w School of Slavonic and East European Studies na Uniwersytecie w Londynie.Tamże w latach 2007-2010 kierował programem studiów albańskich jako Nash Fellow in Albanian Studies. Związany ze Studium Europy Wschodniej i Szkołą Języków Wschodnich od 2006 roku jako lektor języka albańskiego, a od 2010 także jako wykładowca dwudziestowiecznej historii Bałkanów.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Adrianem Paciprowadzenie Erzen Shkololli MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Małgorzatą Rejmerprowadzenie Marcel Andino Velez MUZEUM nad Wisłą