Spotkanie z Davidem Goldblattem
Po końcu fotoreportażu. Co dalej?

• Spotkanie z Davidem Goldblattem

David Goldblatt - Fifteen year old Lawrence Matjee after his assault and detention by the Security Police, Khotso House, De Villiers Street, Johannesburg. 25 October 1985

Muzeum zaprasza na ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Po końcu fotoreportażu. Co dalej?”. Gościem spotkania będzie David Goldblatt, jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografów-dokumentalistów.

David Goldblatt (ur. 1930) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych fotografów-dokumentalistów. Na zapis zmian zachodzących w Republice Południowej Afryki, tworzony przezeń od sześćdziesięciu jeden lat z perspektywy zaangażowanego uczestnika wydarzeń, składają się zasadnicze dla historii fotografii książki i wystawy.

Some Afrikaners Photographed czy In Bocksburg to opowieści o konkretnych ludziach i uniwersalnych problemach, o nierównościach społecznych, wykluczeniu, biedzie i nadziei na zmianę. Czarno-białe, a od dekady również kolorowe zdjęcia Goldblatta przyniosły autorowi uznanie w świecie sztuki współczesnej, a co za tym idzie szereg wystaw indywidualnych (m.in. w MoMA, New Museum, Witte de With, MACB-ie) i udział w najistotniejszych wystawach zbiorowych (m.in. Documenta 11, Documenta 12, Biennale w Sao Paulo, „Africa Remix” w Museum Kunst Palast w Duseldorfie, czy „History, Memory, Society” w Tate Modern).