Sploty współpracy
warsztaty dla dorosłych dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu

• Sploty współpracy

fot. Kuba Mozolewski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty dla dorosłych dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu pod tytułem „Sploty współpracy”.

Tkaniny, które znaleźć możemy na wystawie „Bestia, bóg i linia”, prezentują cały wachlarz faktur, kolorów i rodzajów. Spacerując ich śladem, będziemy odczytywać tkaną opowieść, która pozwoli nam poznać region Azji i Pacyfiku.

Przyglądając się każdej nitce i każdemu splotowi, zastanawiać się będziemy, co z tego, co wokół nas, co nas dotyczy bezpośrednio, odnaleźć możemy na innym kontynencie. Wykorzystamy te refleksje do stworzenia wielokulturowego patchworku i własnych dzieł sztuki, które pozwolą nam sprawdzić się w pracach indywidualnych i grupowych.

Warsztaty poprowadzą Szymon Gotowski i Marta Maliszewska, edukatorzy Muzeum przeszkoleni przez Fundację SYNAPSIS (konsultacja merytoryczna warsztatów: Aleksandra Sztajerwald, współpracowniczka Fundacji).

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką ds. dostępności Muzeum, Martą Maliszewską, pod adresem marta.maliszewska@artmuseum.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z przewodnikiem, pozwalającym przygotować się do wizyty w Muzeum nad Wisłą.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Szymon Gotowski

edukator, trener i animator dziecięcy i młodzieżowy, na co dzień współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Miejscem Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i Fundacją Forum Dialogu. Współtwórca programów edukacyjnych, takich jak Kino Dzieci, Kino w trampkach, prowadzący warsztaty z zakresu edukacji artystycznej we współpracy m.in. z Akademią Rękodzieła Artystycznego „Rękodzielnik” w Warszawie i Fundacją Promocji Artystów Malarzy Polskich 2 Wymiary.

Marta Maliszewska

od lutego 2015 roku pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako edukatorka, prowadząc zajęcia warsztatowe i oprowadzania dla dzieci i dorosłych. Koordynatorka programów “Muzeum Dostępne” i “Active Citizens”. Od września 2016 roku prowadzi projekt artystyczno-muzealny dla uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie. Studentka studiów drugiego stopnia Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW (kierunki filozofia i historii sztuki) oraz animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Specjalizuje się w prowadzeniu działań skierowanych dla osób z dysfunkcją wzroku, dzieci ze spektrum autyzmu, klas integracyjnych i podopiecznych ośrodków socjoterapeutycznych.

Aleksandra Sztajerwald

animatorka społeczno-kulturowa, od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie odpowiadała za działania promocyjne i wolontariat, a także za współpracę z placówkami kulturalnymi i bibliotekami. Obecnie związana z Fundacją Kultury bez Barier i Fundacją "Maraton Warszawski". W ramach inicjatywy AUTENTYZM organizuje warsztaty dla dorosłych osób z autyzmem i osób neurotypowych. Przygotowywała i konsultowała programy warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych osób z autyzmem m.in. dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Pałacu w Łazienkach. Tworzy i wdraża w Polsce propozycje rozwiązań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie z oferty instytucji kultury.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Bestia, bóg i linia”Екскурсія українською мовою виставкою «Бестія, Бог і лінія» MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład Atlas zbrodni. Wykład Nabila Ahmeda MUZEUM nad Wisłą, Bistro Powidoki
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Wykład Aleksandry Janiszewskiej(...) i chętniej jedzą ludzkie mięso… – wizja Dalekiego Wschodu w oczach pierwszych europejskich podróżników MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą