Spektakl zwany demokracją
Zwrot performatywny
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Zwrot performatywny, poświęcone sztukom performatywnym i relacjom między teatrem, tańcem a sztukami wizualnymi. Będzie to spotkanie z choreografem Mårtenem Spångbergiem.
Jak można rozumieć choreografię i taniec współczesny w szerszym kontekście obejmującym nauki społeczne, współczesną filozofię i krytyczne myślenie? Jakich praktyk i narzędzi używać, aby praktycznie i świadomie poszerzać pole tańca w warunkach neoliberalnych? Charyzmatyczny choreograf i teoretyk, lider współczesnej szwedzkiej sceny tańca Mårten Spånberg odniesie się do tych pytań w czasie swojego pierwszego wykładu-performansu w Warszawie.
W czasach wszechobecnego kapitalizmu artysta nie działa już w rzeczywistym lub iluzorycznym otoczeniu, lecz staje się producentem w neoliberalnym systemie, dostawcą doświadczeń pozbawionych wszystkiego poza konsumpcją podmiotowości. W czasach, w których łatwiej jest wyobrazić sobie koniec świata niż upadek kapitalizmu, produkcja artystyczna musi raczej wycofywać się niż sugerować, musi działać przeciw nieuchronnym scenariuszom, a nie z godnie z oczekiwaniami, bardziej przez spekulację niż relację.
Mårten Spångberg jest artystą performatywnym, choreografem i teoretykiem mieszkającym i pracującym w Sztokholmie. Aktywny od 1994 roku, od 1999 roku tworzy własne choreografie: od występów solowych do wydarzeń na duża skalę, jego prace wystawiane było na scenie międzynarodowej. Wśród artystów, z którymi współpracował są między innymi Xavier Le Roy, Christine De Smedt/Les Ballets C de la B, Jan Ritsema, Krõõt Juurak. Wraz z architektem Tor Lindstrand zainicjował platformę pod nazwą International Festival, łączącą architekturę i choreografię/performans. W latach 1996-2005 był organizatorem i kuratorem wielu festiwali w Szwecji. Od roku 2008 jest dyrektorem studiów magisterskich z choreografii na Uniwersytecie Tańca w Sztokholmie. Prowadzi bloga Spangbergianism.