„Spektakl wojenny”
Pokaz filmu Andreasa Dalsgaarda i Obaidah Zytoon

• \

Kadr z filmu "Spektakl wojenny", reż. Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon, Dania, 2016

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Against Gravity zapraszają na film „Spektakl wojenny” w reżyserii Andreasa Dalsgaarda i Obaidah Zytoon.

Gdy Arabska Wiosna dotarła do Syrii, lokalna didżejka radiowa, Obaidah Zytoon, wraz z grupą przyjaciół dołączyła w marcu 2011 roku do protestów przeciwko Baszarowi al-Asadowi. Pełna euforycznej wiary, że Syria zmienia się na lepsze, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami i aktywistami zaczęła filmować wspólne rewolucyjne doświadczenia i dziejące się wokół nich wydarzenia. Gdy minęło kilka lat, okazało się jednak, że optymistyczne marzenia o wolności i nadzieje na lepszą przyszłość szybko zastąpiła rzeczywistość pełna represji, przemocy, wymuszonej emigracji i ekstremizmu.

Zytoon wraz z przyjaciółmi nakręciła 300 godzin materiału, zaś reżyser wyselekcjonował i zmontował wybrane fragmenty archiwalnych nagrań, tworząc wyjątkowy film, który różni się od innych obrazów na temat rewolucji w Syrii. Nie jest to reportaż przedstawiający dramatyczne rewolucyjne ujęcia i przelew krwi. To raczej oparta na osobistej narracji próba pokazania rewolucji oczami młodych, aktywnych ludzi o otwartych umysłach i analizy jej znaczenia dla przeciętnych Syryjczyków.

Na początku rewolucji większość znajomych Zytoon nie ma politycznych aspiracji, a ich marzenia są takie same jak innych młodych ludzi na całym świecie. Pragną poluzowania religijnych więzów i struktur oraz opowiadają się przeciwko represjom. Jedna z młodych Syryjek na pytanie, dlaczego nie nosi chusty na demonstracji, odpowiada, że wyszła na ulicę nie po to, żeby się dusić, ale żeby oddychać. Jednak optymistyczny duch rewolucji zmienił się z czasem w swoje zaprzeczenie, a marzenia o lepszej przyszłości zastąpiły realia wojny domowej. W filmie obserwujemy tę przemianę, w której euforię zastępuje rozpacz – daje on szansę na to, aby choć przez chwilę poczuć i zobaczyć to, co trudno sobie nawet wyobrazić.

Spektakl wojenny (The War Show), reż. Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon, Dania, 2016, 105 min.

Andreas Dalsgaard duński reżyser urodzony w 1980 roku. Filmy dokumentalne robi już od ponad dziesięciu lat. Studiował antropologię na Uniwersytecie Denis Diderot Paris VII oraz reżyserię filmową w Duńskiej Narodowej Szkole Filmowej. Jest autorem szeroko nagradzanych i pokazywanych na ponad 200 festiwalach filmów, takich jak „Ludzki wymiar”, który otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu o Tematyce Ekologicznej na 10. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Porażający „The War Show” zrobił wraz z syryjską didżejką radiową Obaidah Zytoon. Film zdobył Nagrodę Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Inne wydarzenia z tego cyklu: