Żarty się skończyły, zaczęły się schody
Spacer po architekturze Ściany Wschodniej

• Żarty się skończyły, zaczęły się schody

Fot. Ewelina Lach

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spacer z Tomkiem Fudalą po architekturze Ściany Wschodniej.

„Żarty się skończyły, zaczęły się schody” – miał oznajmić Bolesław Wieniawa-Długoszowski, stając na swym koniu przed schodami restauracji Adria. Generał założył się, że konno wjedzie na pierwsze piętro i swój zamiar zrealizował. Słynny zakład jednej z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego będzie punktem wyjścia do rozmowy o kondycji dzisiejszej Ściany Wschodniej – ważnej przestrzeni handlowej ulicy Marszałkowskiej. W czasie spaceru przywołane zostaną główne założenia śródmieścia, których elementem miały być nowoczesne domy handlowe i Pasaż Śródmiejski (Pasaż Wiecha) nagrodzone w konkursie i wybrane do realizacji w 1959 roku.

Spacer odbędzie się w ramach wystawy „Pomnikomania” zorganizowanej w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

START: wejście do pawilonu ZODIAK, Pasaż Wiecha 4, godz. 14:00.

Więcej informacji o wystawie: wwb11.artmuseum.pl.

Tomasz Fudala

historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy projekcie wystawienniczo-badawczym „Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000”. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Kurator festiwalu poświęconego problemom miasta WARSZAWA W BUDOWIE (2009-2017). Prowadzi projekt konserwacji Domu Hansenów w Szuminie. Autor artykułów w prasie i magazynach architektonicznych oraz w katalogach wystaw. Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy”, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy oraz medal Bene Merentibus Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Dyskusja „Chamstwo”. Jak pisać i jak rozumieć ludową historię Polski?dyskusja i odczytanie niepublikowanego fragmentu książki Kacpra Pobłockiego ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Sobotni wieczór z „Pomnikomanią”Oprowadzanie po wystawie ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
12:00 Warsztaty Jak ożywić pomnik?Warsztaty rodzinne ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
16:30 Oprowadzanie Iwona Kurz oprowadza po wystawie„Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Znikające, wymazywane i obalane - co oznacza dekomunizacja i jak na nią odpowiadać?dyskusja w ramach wystawy „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Poniedziałkowe oprowadzaniepo wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury