Spacer architektoniczny | Zespół Szkół Muzycznych nr 1
WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ?

• Sala koncertowa z fortepianem na scenie, puste siedziska i drewniane panele akustyczne.

fot. Bartek Barczyk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zapraszają na cykl spacerów architektonicznych w ramach 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod nazwą „Jak robić szkołę?”.

Nowa siedziba ZPSM nr 1 mieści się tuż obok dawnego Domu Sierot Dziewcząt Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Projekt części muzycznej i zespolenia jej z istniejącym obiektem jest kontynuacją nagrodzonej w 2015 roku koncepcji konkursowej.

Znana przede wszystkim z realizacji NOSPR-u pracownia Konior Studio posiadła umiejętność kreowania wnętrz o znakomitej akustyce. Koncepcja tej rozbudowy zakładała kształtowanie nowej części w oparciu o bezkompromisową symetrię. W środku nowego budynku szkoły znajduje się owalna sala koncertowa z estradą na 100 osobową orkiestrę i widownią na ponad trzystu słuchaczy w sali był typ ‘vineyard’ (winnica). Salę zaprojektowano jako pomieszczenie wolnostojące w otwartej przestrzeni wnętrza budynku, co zapewnia dodatkową izolację akustyczną. Podstawowym materiałem wykończeniowym sali koncertowej jest drewno.

Spacer poprowadzi Dominik Koroś z Konior Studio. UWAGA: brak miejsc!

O cyklu:
Cykl spacerów architektonicznych jest częścią 13. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Jak robić szkołę?” i powstał we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. W czasie wydarzeń poznamy od podszewki projekty szkół – tych historycznych i współczesnych. O tradycji projektowania placówek oświaty opowie historyk i krytyk architektury Grzegorz Piątek, autor książki „Najlepsze miasto świata” oraz Paweł Brylski, współkurator tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Obejrzymy najlepsze szkoły, które powstały w Warszawie w 2020 roku, a oprowadzą nas po nich ich twórczynie i twórcy. Wszystkie obiekty, które zobaczymy w ramach cyklu zostały zauważone, wyróżnione lub trafiły do finału konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnia je wysoka jakość projektów, zastosowanych rozwiązań proekologicznych oraz wielki szacunek dla miejsca, w których powstały – szkoły te świetnie wpisują się w istniejącą zabudowę i zieleń.

Terminy spacerów: 24, 31 października, 7 listopada.

Konior Studio: Tomasz Konior, Dominik Koroś, Aleksander Nowacki, Marcin Piotrowski, Michał Lipiec, Wojciech Przywecki, Angelika Drozd, Adam Przybyła, Mikołaj Zdanowski, Piotr Straszak, Anita Łukaszyk-Nagi, Justyna Boduch, Magdalena Jagoda, Anna Kłosek, Arkadiusz Laskowski, Agata Żak

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne po wystawie – Marcin WichaWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
19:00 Debata Do tablicy!Cykl debat prowadzony przez Justynę Suchecką MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Środowe oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Być bliżej. Dostępność edukacji dla dzieci migranckich i uchodźczychWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? Online
,
18:00 Debata Co Warszawa może zrobić dla edukacji?WARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Piątkowe oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Sobotnie oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Spacer architektoniczny | Muzeum projektowania szkółWARSZAWA W BUDOWIE 13: JAK ROBIĆ SZKOŁĘ? Miejsce zbiórki spaceru: Metro Stare Bielany (wyjście od al. Zjednoczenia)