„Sorry i carpe diem”
Słuchowisko z udziałem Krystyny Czubówny

• \

pocztówka nadesłana do Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez Radosława Perlaka z Zakładu Karnego w Rawiczu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na słuchowisko „Sorry i carpe diem” z udziałem Krystyny Czubówny.

„Na pewno nie jestem już psem, wyrosły mi błony między palcami i potrafię na dłużej wstrzymać oddech, lecz nie jestem jeszcze delfinem, orką, czy płetwalem”.

Podczas wydarzenia zamykającego wystawę „Po co wojny są na świecie” usłyszymy głos najbardziej radykalnych outsiderów - artystów funkcjonujących nie tylko poza światem sztuki, ale także społeczeństwem i jego prawami, ekonomią czy realiami życia codziennego (cytowany wyżej Radosław Perlak nigdy nie korzystał z internetu ani telefonu komórkowego), ludzi, których głos właściwie do nas nie dociera.

Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty korespondencji kuratorek wystawy z półświatkiem sztuki - artystami odbywającymi dożywotnie kary pozbawienia wolności. W ich wypowiedziach pojawia się świeży sposób widzenia, nieznana logika i ta sama skrajna wolność od obowiązujących praw i konwencji, która - zrealizowana na innym polu - zaprowadziła ich do więzień, skąd piszą.

W efekcie powstało punkowe słuchowisko, które jest także dokumentacją początków powstawania czegoś na kształt środowiska artystycznego outsiderów ("I'm a one of a group of Modern-Day Outsiders." - pisze w liście do Cindy Sherman Perlak, który kontakt listowny nawiązał też z dwójką artystów biorących udział w wystawie).