Seminarium samochodowe: jak żyć w dobrym mieście, część I
Czytanki dla mieszkańców i radnych

• Seminarium samochodowe: jak żyć w dobrym mieście, część I

Podobno gdy Jane Jacobs, nowojorska dziennikarka i aktywistka, wysłała Robertowi Mosesowi, urbaniście w dużej mierze odpowiedzialnemu za dzisiejsze problemy przestrzenne Nowego Jorku, swoją książkę „Życie i śmierć wielkich miast Ameryki” (1961), ten odesłał jej ją z dopiskiem: Zwracam książkę, którą mi przysłałaś. Pomijając fakt, że jest napisana bez namysłu, jest również paszkwilem… Spróbuj sprzedać ten szmelc komuś innemu. Z poważaniem, Robert Moses.

O jakim mieście marzył Moses, legendarny twórca samochodowego Nowego Jorku? O jakim mieście marzyli moderniści? Dlaczego wierzyli w samochody do tego stopnia, że oddawali im większość przestrzeni publicznych? Jaki związek mają z nimi nasze dzisiejsze przestrzenie publiczne i modele transportu oraz inwestycje w infrastrukturę samochodową? Czy samochody w mieście są rzeczą oczywistą? Czy dobrą odpowiedzią na związane z nimi wyzwania są samochody elektryczne i autonomiczne? Systemy car-sharingu? Nowe pasy jezdni i parkingi? Tunele podziemne?

Dlaczego ciągle spieramy się o „miasto dla ludzi” nie dla samochodów albo bronimy prawa samochodów? I dlaczego ludzie spierali się o to już sześćdziesiąt lat temu? O co w tym wszystkim chodzi? O fakty? O ideologię?

Zajrzyjmy do historii i źródeł problemu, o którym co i rusz czytamy dziś na pierwszych stronach gazet i w sprawie którego regularnie głosujemy na radach miejskich. Porozmawiajmy o tym. Podczas drugiej części seminarium przyjrzymy się dzisiejszym działaniom i skutkom działań miast na całym świecie, które wyraźnie stawiają czoła wyzwaniom wynikającym z dotychczasowej historii relacji samochodów i przestrzeni miejskiej. Czy mają one sens?

A wszystko m.in. po to, żebyśmy pamiętali, rozmawiając o nowym Placu Centralnym, że jego przysły kształt ma duży związek z dyskusją o roli samochodu w Warszawie i warszawskiej polityce mobilności.

Na seminariach rozmawiać będziemy wokół fragmentów tekstów – akapitów rozrzuconych na stole.

Do zobaczenia!

Marta Żakowska, redaktorka naczelna „Magazynu Miasta”, www.magazynmiasta.pl

Polecamy lekturę załączonych artykułów z Magazynu Miasta. Tydzień przed seminarium, 19.10, na stronie tej pojawi się lista kolejnych krótkich tekstów wprowadzających w seminarium. Namawiamy do zajrzenia i ich przeczytania, ale ich znajomość nie jest warunkiem wzięcia udziału w spotkaniu.

Teksty do pobrania:

103 lata miejskich rewolucji
Z samochodem w tle

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Debata Miasto wspólneSpotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów i centrów architektury Oddział Warszawski SARP
ul. Foksal 2, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
11:00 Warsztaty Miasto kobiet: krok do przoduWarsztaty i spotkania Cafe Kulturalna
plac Defilad 1, Warszawa