Sebastian Cichocki oprowadza po wystawie
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Sebastian Cichocki oprowadza po wystawie

Martha Rosler, "Inwazja", z serii "Piękny dom. Przynosząc wojnę do domu", 1967–1972. Dzięki uprzejmości artystki i galerii Nagel Draxler, Berlin/Kolonia. [Fotomontaż. Ulicą jedzie czołg, po jego obu stronach mężczyźni w garniturach. W tle dym bomby].

W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na eksperckie oprowadzanie po wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.

W dniu 29 września 2019 roku po wystawie oprowadzi Sebastian Cichocki, jeden z kuratorów wystawy.

Sebastian Cichocki poprowadzi oprowadzanie po współczesnej części wystawy. Relacje sztuki wobec (post)faszyzmu w naszych czasach można określić nie tyle za pomocą pytania „co to jest faszyzm”, ale raczej „z którym faszyzmem mamy do czynienia”? Artystki i artyści wskazują na „nieśmiertelność” faszyzmu, który nie jest fenomenem historycznym, lecz stałą współrzędną, wpisaną w globalną politykę i ekonomię. Wychodzą z założenia, że objawia się on w ulicznej i domowej agresji, przemocowych relacjach w środowisku pracy, homofobii, języku nienawiści. Zaprezentowane zostaną prace Marthy Rosler, Raymonda Pettibona, Forensic Architecture i innych.

Przed oprowadzaniem kuratorskim, o 15:30 odbędzie się wprowadzenie, podczas którego edukatorka Muzeum wykona audiodeskrypcje prac omawianych podczas oprowadzania gościnnego. Osoby chcące skorzystać z audiodeskrypcji proszone są o przyjście z odpowiednim wyprzedzeniem.