Sąsiedzkie oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara Hansenów
Oprowadza Wanda Chróścicka

• Wnętrze Domu Zofii i Oskara Hansenów, fot. J. Certowicz

Zapraszamy na sąsiedzkie oprowadzanie po zabytkowym Domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Waszą przewodniczką będzie Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i wieloletnia sąsiadka Hansenów. Bilety na oprowadzanie dostępne w M Sklepie.

Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że ten niewielki drewniany budynek posiada indywidualny wyraz architektoniczny, oryginalne rozwiązania kompozycyjne, materiałowe oraz funkcjonalne.

Najważniejszą przestrzenią parteru Domu jest część społeczna w prześwicie pod dachem. Drewniany stół łączy część znajdującą się na zewnątrz z kuchnią i jadalnią w środku domu. Tutaj w ciepłe dni rodzina spędzała najwięcej czasu. A jak Hanesnowie radzili sobie w domu zimą? Dlaczego Oskar spędzał mnóstwo czasu w gołębniku i sadzie? Jakie zioła i kwiaty sadziła Zofia Hansen?

Oskar Hansen napisał: „Dwuspadowy dach nawiązuje formą do tradycyjnej architektury miejscowej, a szary kolor dużych jego połaci jest chłonnym tłem eksponującym <sceny> z życia przyrody i ludzi”. Podczas oprowadzania Wanda Chróścicka przywoła sceny z życia rodziny Hansenów w szumińskim domu.

Planujesz swoją wyprawę do Szumina? Zapoznaj się z kilkoma zasadami:

• Dom jest udostępniany do zwiedzania w małych grupach – maksymalnie osiemnastoosobowych, przy czym ze względów konserwatorskich na piętrze domu może przebywać jednocześnie nie więcej niż 4 osoby (oraz osoba oprowadzająca).
• Udział w wycieczkach i zwiedzanie Domu są odpłatne, wymagają wcześniejszego zakupu biletów na wybrany termin przez sklep.artmuseum.pl. Bilet normalny kosztuje 40 zł, bilet ulgowy 20 zł.
• Bilet można kupić online lub w kasie Muzeum nad Wisłą.
• Zakup biletów i udział w wycieczce oznacza akceptację Regulaminu Zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Regulamin określa szczegółowe zasady rezerwacji i zakupu biletów.
• Adres Domu Zofii i Oskara Hansenów to UL. MLEKICIE 4, SZUMIN, GM. ŁOCHÓW

Do Szumina można dotrzeć:
• prywatnym samochodem (prosimy o parkowanie na parkingu przy ulicy Podleśnej (Podleśna 96A, 07-130 Szumin). Parking znajduje się około 15 minut pieszo od Domu. Uwzględnijcie to i przyjedźcie odpowiednio wcześniej.
• pociągiem i rowerem: można wysiąść na stacji Barchów lub Łochów i dalej pojechać na rowerze. Rower można zostawić w ogrodzie Hansenów.
• taksówką z Łochowa.

Do zobaczenia w Szuminie!

Wanda Chróścicka – sąsiadka Zofii i Oskara Hansenów. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i opiekuje się na co dzień Domem Hansenów w Szuminie. W Szuminie mieszka od lat 90., uczestniczyła w wernisażach Hansenowskich wystaw w ogrodzie i obserwowała codzienne życie domu.

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące:

07:50 Wycieczka Wycieczka rowerowa do SzuminaMostówka–Szumin–Barchów Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
11:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara HansenówZ Martą Przybył Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
13:00 Oprowadzanie Rodzinne oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara HansenówZ Martą Przybył Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
08:02 Wycieczka Wycieczka rowerowa do SzuminaSadowne Węgrowskie-Szumin-Barchów Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
11:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara HansenówZ Karoliną Iwańczyk Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
13:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po Domu Zofii i Oskara HansenówZ Karoliną Iwańczyk Dom Hansenów w Szuminie