Salwador. Piekło kobiet
pokaz filmu

• (kadr z filmu, wieźniarki w białych kombinezonach na tle niebieskich krat)

kadr z filmu "Salwador. Piekło kobiet"

Program filmowy towarzyszący wystawie „Kto napisze historię łez” obejmuje prezentację online czterech filmów, których autorki przybliżają najnowszą i odleglejszą historię walki o prawa kobiet w Irlandii, Polsce, Włoszech i Salwadorze. Filmy, ujęte w programie, odsłaniają formy oporu kobiet wobec represyjnego prawa wymierzonego w ich ciała. Projekcje filmów dokumentalnych, organizowanych we współpracy z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity, odbędą się w wybrane czwartki grudnia, stycznia i lutego – online.

Link umożliwiający obejrzenie filmu zostanie udostępniony w wydarzeniu bezpośrednio przed godziną seansu.

Teodora Vásquez dla całego świata stała się symbolem walki o prawa kobiet w Salwadorze. Po 11 latach spędzonych w więzieniu w końcu została z niego wypuszczona po orzeczeniu Sądu Najwyższego. Z jakiego powodu odebrano jej wolność? W wyniku krwotoku straciła swoje dziecko, jednak zamiast uzyskać właściwą pomoc lekarską, została aresztowana. W Salwadorze obowiązuje jedna z najbardziej nieludzkich regulacji dotyczących terminacji ciąży, w wyniku których kobiety skazywane są na wieloletnie więzienie za to, że poroniły lub straciły dziecko w wyniku przemocy domowej ze strony swoich partnerów. Tak ogromna presja powoduje, że ciąża staje się dla wielu kobiet okresem olbrzymiego stresu i obawy o własną przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zapraszają na pokaz filmu „Salwador. Piekło kobiet”.

W filmie to właśnie kobietom zostaje oddany głos. Opowiadają one swoje dramatyczne historie. Czy w takich warunkach można w ogóle cieszyć się z perspektywy zostania matką?

Salwador. Piekło kobiet (“Fly So Far”), reż. Celina Escher / 2020

Wystawa i inne wydarzenia towarzyszące: