SALOON: Nie ma kraju w naszych sercach
Pokaz filmu Georgii Sagri. Z artystką rozmawia Monika Szczukowska

  • SALOON: Nie ma kraju w naszych sercach

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na premierowy pokaz nowej pracy z kolekcji Muzeum - filmu „SALOON: Nie ma kraju w naszych sercach” greckiej artystki Georgii Sagri. Projekcji towarzyszy rozmowa Moniki Szczukowskiej, kuratora projektu, z artystką.

Film Georgii Sagri „SALOON: Nie ma kraju w naszych sercach” jest zapisem serii czterech performansów o tym samym tytule, które miały miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2013 roku. Performanse były autonomicznym działaniem w kontekście wystawy kolekcji Muzeum “W sercu kraju”.

Film zawiera tekst w formie podpisów, obiekty z wystawy kolekcji oraz prace zaproszonych artystów aktywowane w czasie performansów, jak również diagramy powstałe w procesie montażu filmu. Film ten ma służyć przyszłym celom, odżegnując się od historycyzowania lub opracowywania wydarzenia z przeszłości, czy to performansu czy to wystawy. Tym samym, film nie jest dokumentacją performansu, lecz promocją SALOONu - nomadycznego projektu kuratorskiego zapoczątkowanego przez Sagri w 2009 roku - i wyrazem chęci jego dalszego działania.

SALOON jest przejawem typowego dla Sagri zaangażowania w idee ucieczki, przemieszczenia, deterytorializacji. “SALOON wynika z potrzeby przyjemności i ciągłej zmiany. Zakładając brak podziałów na bierne i czynne, wewnątrz i zewnątrz, przedstawicielstwo i reprezentantów, jakie obszary wspólne można stworzyć w społeczeństwie?” - pyta Sagri. 

Po projekcji i dyskusji zapraszamy na kontynuację rozmowy z artystką i lampkę wina w kawiarni Emesen (ul. Pańska 3).

Georgia Sagri (ur. 1979) jest grecką artystką, pracuje w Nowym Jorku i Atenach. Studiowała muzykę w National School of Athens, ukończyła wydział sztuki w Athens School of Fine Arts oraz na Columbia University w Nowym Jorku. W swojej twórczości eksploruje performans jako ewoluujące pole wizualnego i społecznego życia, połączone, choć odrębne od dialektyki reprezentacji w teatrze, muzyce i tańcu. Oprócz performansów, artystka tworzy również prace wideo i projekty cyfrowe, instalacje, rysunki i teksty. Zdecydowana większość jej prac jest inspirowana osobistym zaangażowaniem Sagri w ruchy polityczne oraz walkę o kwestie autonomii, samoorganizacji i upodmiotowienia. Pierwsza solowa instytucjonalna wystawa artystki "Mona Lisa Effect" miała miejsce w Kunsthalle Basel w 2014, jej kuratorem był Adam Szymczyk. Sagri brała udział w Biennale w Lyonie (2013); ProBio, Expo 1: New York w MoMA PS1 (2013); Whitney Biennial w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku (2011). Jej prace prezentowane były w międzynarodowych publicznych instytucjach: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, KW w Berlinie, Arnolfini w Bristolu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach, Deste Foundation w Atenach, oraz w prywatnych galeriach: Anthony Reynolds, Londyn; MelasPapadopoulos, Ateny; Lars Friedrich, Berlin; Team, Nowy Jork; Murray Guy, Nowy Jork; Real Fine Arts, Nowy Jork; Andrew Roth, Nowy Jork; Circus, Berlin; Terri and Donna, Miami oraz Central Fine, Miami. Jest założycielką magazynu audio FORTÉ (www.magazineforte.com) oraz ewoluującego projektu kuratorskiego SALOON. W 2014 zainicjowała Ύλη[matter]HYLE (www.hyle.gr/www.hyle.mobi), społeczny i artystyczny eksperyment mieszczący się przy placu Omonoia w centrum Aten. Celem HYLE jest kultywacja materii przez ludzi (artystów, filozofów, naukowców i przechodniów) by pilnie manifestować postawy i sposoby wyrazu innego społeczeństwa.
W tym roku Sagri otrzymała prestiżową nagrodę Artadia Award 2015. Obecnie bierze udział w 14. Biennale w Stambule, którego kuratorką jest Carolyn Christov-Bakargiev.

Monika Szczukowska jest niezależnym kuratorem i historykiem sztuki. Była kuratorem “SALOON: Nie ma kraju w naszych sercach” Georgii Sagri w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2013 roku, będącego częścią serii performansów nakreślających nowe horyzonty odczytania wystawy kolekcji Muzeum „W sercu kraju”. Również dla MSN przygotowała performans i wystawę Sharon Hayes "W niedalekiej przyszłości, Warszawa” w 2008 roku. W latach 1989-1995 pracowała w Galerii Foksal, gdzie z Wiesławem Borowskim i Andrzejem Przywarą, współorganizowała wystawy m.in. Mirosława Bałki, Edwarda Krasińskiego, Lawrence’a Weinera i Roberta Barry'ego. Obecnie jest kuratorem nowego performansu Georgii Sagri z Hunterem Hunt-Hendrixem (Liturgy), który zostanie zaprezentowany w październiku 2015 r. w krakowskim Bunkrze Sztuki. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. 

Zobacz także: