Rzemiosło
Import/Export

  • Rzemiosło

Podczas spotkania z cyklu Import/Export o (nowym) rzemiośle w warsztacie architekta i jego wpływie na projekty, a także o związkach architektury i ekonomii rozmawiać będą – odnosząc się do swoich doświadczeń zagranicą i w kraju – młodzi architekci: Aureliusz Kowalczyk, Bartek Nawrocki i Jan Strumiłło.

Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią ewolucja linii produkcyjnej oraz ekonomia skali zepchnęły rzemiosło na margines, a w najlepszym wypadku ograniczyły do roli ekskluzywnego produktu dla nielicznych. W ostatnim dziesięcioleciu przybrały jednak na sile zjawiska ekonomiczne, które pozwalają sądzić, że ta tendencja się odwraca. „Massclusivity”, czyli ekskluzywność dla mas, to pojęcie, które opisuje strategie rynkowe wykorzystujące procesy automatyzacji do dystrybucji towarów rzemieślniczych (towarów, które nawet jeśli nie są wyprodukowane metodą rzemieślniczą, to są oryginalne i mają wartość intelektualną). Postępująca cyfryzacja oraz najnowsze technologie CNC pozwalają wykorzystać tzw. „długi ogon”, czyli masową i jednocześnie zindywidualizowaną produkcję przedmiotów.

Aureliusz Kowalczyk

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Berlage w Rotterdamie. Pracował dla Tony Fretton, Stephen Taylor Architects and Caruso St John Architects. Współzałożyciel pracowni Hayakawa/Kowalczyk w Tokyo, w którym mieszka i pracuje.

Bartłomiej Nawrocki

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracował w Atelier d’Architecture Chaix&Morel et associes w Paryżu oraz współpracował z Dick van Gameren architecten. Współzałożyciel pracowni Jojko+Nawrocki Architekci.

Jan Strumiłło

Absolwent ETH w Zurychu i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii oraz w pracowni JEMS w Warszawie. Od 2010 prowadzi własną praktykę w Warszawie.

Zobacz także:

Inne wydarzenia z tego cyklu: