Rzeczy, które robimy razem
warsztaty Marianny Dobkowskiej

  • Rzeczy, które robimy razem

    Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem: Kontynuaż, fot. Ernest Wińczyk

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty Marianny Dobkowskiej „Rzeczy, które robimy razem”, w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego".

Pandemia i doświadczenie światowego lockdownu zmusiły nas do przemyślenia na nowo fundamentalnych kwestii związanych z tym jak pracujemy i podtrzymujemy relacje. Konieczność fizycznego oddalenia i zapośredniczenie naszych relacji przez urządzenia elektroniczne na dłuższą metę są frustrujące i uciążliwe. Mamy już pewne wyobrażenie o zagrożeniach przestrzeni online, wiemy, że często jest bezrefleksyjnie nadużywana męcząc nasze ciała i umysły. Nie ulega wątpliwości, że doświadczenia roku 2020 na zawsze zmienią sposoby naszej pracy. W tym czasie narodziły się też nowe dobre praktyki, które wpierają budowanie bliskości i porozumienia na odległość.

Podczas naszego spotkania i warsztatu spróbujemy przyjrzeć się takim praktykom i wymienić naszymi doświadczeniami. Czy możemy oswoić przestrzeń online tak, by stała się ona dla nas bezpiecznym środowiskiem pracy, przestrzenią bezpieczną a przynajmniej nieopresyjną? Podczas naszego warsztatu porozmawiamy o tym, jak prowadzić satysfakcjonujące spotkania online w grupach roboczych, w których pracujemy i jak budować relacje na odległość unikając przemocy, z uwzględnieniem naszych ciał i emocji.

Bazą dla warsztatu będą doświadczenia niedawnego seminarium-laboratorium Re-Directing: East x Empathic Pedagogies - Future Intimacies w Zamku Ujazdowskim, praktyki wypracowane w ramach międzynarodowej sieci Pedagogik Empatycznych oraz praktyki pracy kolektywnej w różnych miejscach globu badane w ramach projektu Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem.

Warsztat będzie miał charakter zamknięty, o uczestnictwie zadecyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: zapisy@artmuseum.pl wraz z krótką informacją o sobie.

 

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Marianna Dobkowska

Kuratorka wystaw, rezydencji i projektów artystycznych. Współtworzy program rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie niemalże od jego powstania. Praktykę kuratorską postrzega jako narzędzie budowania relacji i sytuacji twórczych opartych na długoterminowej i często międzynarodowej współpracy, łącząc praktyki wywodzące się z pola sztuk wizualnych, performatywnych, edukacji i aktywizmu. Ukończyła studia magisterskie z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 "Młoda Polska", 2016 stypendium Ministra), jest stypendystką CEC Artslink (Nowy Jork) i Backers Foundation (Tokio). Kuratorowała i współkuratorowała projekty takie jak: Public AIR, We’re Like Gardens, Porthos : Marszewski na Marszałkowskiej, i Akcja PRL, które były realizowane w przestrzeni publicznej i zakładały aktywny udział szerokiej publiczności. Jest współautorką i współkuratorką międzynarodowych seminariów kuratorskich Re-Directing: East (2013–). Podczas pobytów w Indonezji badała obszar wrażliwych społecznie i politycznie praktyk artystycznych oraz zgłębiała metody pracy jawajskich kolektywów. Wraz z Krzysztofem Łukomskim kuratorowała dwuletni projekt Social Design for Social Living (2015–2016) prezentowany w ramach Biennale w Dżakarcie 2015 i zakończony wystawą pod tym samym tytułem w Galerii Narodowej Indonezji w Dżakarcie a także wystawę-spotkanie w Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem (2017-2018) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jest redaktorką magazynu The Residents prezentującego sylwetki rezydentów Zamku Ujazdowskiego. Jest kuratorką seminarium Re-Directing: East x Empathic Pedagogies - Future Intimacies 2020. Współpracuje z międzynarodową siecią Red de Pedagogias Empaticas. Wraz z Krzysztofem Łukomskim jest redaktorką tomu Things We Do Together: The Post-reader (wydanie zimą 2020 przez Mousse Publishing i Zamek Ujazdowski).

Inne wydarzenia z tego cyklu: