Ryan Gander. Loose Associations X
WARSZAWA W BUDOWIE 3

Ryan Gander

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Ryana Gandera „Loose Associations X”. Wykład ten, to ostatnia z wersji tego podróżującego perfomansu, który po raz pierwszy został wykonany w 2001 roku.

Wykład, który składa się z dialogu pomiędzy artystą a obrazem i filmem video, oparty jest na metodzie wolnych skojarzeń rysując intrygującą linię pomiędzy tak odległymi zdawałoby się punktami na mapie faktów kulturalnych jak J.R.R. Tolkien, Inspektor Morse, londyńskie Barbican Centre i ciotką artysty Devą.

Ryan Gander jest artystą konceptualnym, którego sztuka przejawia się w tak różnych formach i mediach, jak książka dla dzieci, opowieść, typografia czy wykład-performance. Urodził się w 1976 roku w Chester w Wielkiej Brytanii. Studia ukończył w Metropolitan University w Manchesterze (1999), a następnie w prestiżowej Jan van Eyck Akademie, Maastricht (2000) i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (2002).

Sztuka Gandera często sięga po tematy „miejskie” z pogranicza dizajnu i architektury tworząc zabawne, często tautologiczne komentarze na temat projektowania i architektury oraz ich roli w tworzeniu przestrzeni miejskiej. W 2010 Gander na zamówienie Public Art Found stworzył swą pierwszą rzeźbę publiczną dla Central Parku w Nowym Jorku. Praca o nazwie The Happy Prince została uznana za jedną z najważniejszych realizacji publicznych ostatnich lat.

Prace Gandera pokazywane są często na dużych międzynarodowych wystawach m.in.: “IllumiNATIONS”, 54th International Art Exhibition of the Venice Biennale (2011), „Production Site: The Artist’s Studio Inside and Out”, Museum of Contemporary Art, Chicago (2010); Manifesta 8, Murcja, Hiszpania (2010); ”Chasing Napoleon”, Palais de Tokyo, Paryż (2009); “Space at Medium”, Miami Art Museum, Miami (2009); “The Malady of Writing”, MACBA, Museu d’Art Contemporani de Barcelona, Hiszpania (2009); “Younger than Jesus”, New Museum, Nowy Jork (2009); “ Wouldn’t It be Nice”, Somerset House, London, Museum für Gestaltung, Zurich (2008) i Centre d’Art Contemporain, Genewa (2007). W 2011 Artangel wyprodukowało jego pracę-wystawę o nazwie Locked Room Scenario. Artysta na stałe mieszka i pracuje w Londynie.

Inne wydarzenia z tego cyklu: