REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ
MARTHY BOUZIOURI

  • REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ
    Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na pokaz pracy warsztatowej Marthy Bouziouri  prezentowanej w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Departamencie Obecności.  

Martha Bouziouri

Multidyscyplinarna praktyczka sztuki i nauk humanistycznych. Dzieli swoją pracę pomiędzy trzy odrębne, ale organicznie zachodzące na siebie obszary: tworzenie teatru, realizowanie międzykulturowych projektów crossmediowych oraz badania etnograficzne.
Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Dramatycznej przy Greckim Teatrze Karolosa Kouna oraz Wydział Komunikacji i Medioznawstwa Uniwersytetu Ateńskiego, gdzie uzyskała tytuł magisterski. Obecnie kończy doktorat w zakresie antropologii społecznej.

Martha jest także członkinią-założycielką firmy producenckiej PLAYS2PLACE, w której odpowiada za projekty teatralne i crossmediowe. W swoim podejściu do pracy posiłkuje się metodologią etnograficzną i skupia się na odkrywaniu źródeł dokumentalnych, wzmacniając je dodatkowymi środkami wyrazu na scenie (nagrania wideo, instalacje, nagrania dźwiękowe) i poza sceną (wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, konferencje, eseje, raporty). Wszystkie jej projekty opierają się na dłuższych okresach pracy w terenie i stanowią refleksję nad dynamicznymi społeczno-politycznymi przemianami i wyzwaniami, zachodzącymi w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Jej prace był prezentowane w Grecji (Festiwal Athens & Epidaurus, Grecki Teatr Narodowy, Biennale w Atenach) i poza jej granicami (Chantiers d'Europe - Théâtre de la Ville, Biennale w Wiesbaden, Festiwal Spielart, Festiwal Prapremier, Fundacja Razem Pamoja i inne).

Do jej najbardziej aktualnych projektów teatralnych, crossmediowych i badawczych należą m.in.: "Inicjatywy podejmowane przez uchodźców w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: zagadnienia reprezentacji, własności i upodmiotowienia" (2017), "Ślady" (2016), "Dome Event" (2016), "Sprawa Farmacosi albo prawo do wody" (2015), "MINDEPENDANCE" (2015), "Opowieści wysiedlonych: sztuka i edukacja w obozach dla uchodźców w Libanie" (2015), "Opowieści rodzinne" (2014), "Sieci i praktyki solidarnościowe: nowe wymiary obywatelskości w Atenach w trakcie kryzysu" (2014).

W roku 2018 na Festiwal w Atenach przygotowuje spektakl z nurtu teatru dokumentalnego, zatytułowany "Amarinthos", a w Tetrze Maksyma Gorkiego w Berlinie spektakl "Pokoje z punktem widzenia".
  

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

Warsztaty PLAYING - REPLAYINGWarsztaty Liny Majdalanie MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? SEMINARIUM MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Warsztaty REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ LINY MAJDALANIE PLAYING - REPLAYING MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 2MIGRANCI, PRACOWNICY LOKALNI I NOWE SOLIDARNOŚCI: PRZYPADEK WIELKIEJ BRYTANII MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium SEMINARIUM - PRZECIW-PRACA 2 MIGRACJA JAKO FORMA OPORU MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Debata WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO, PRACA PRZYMUSOWA CZY NADUŻYCIA, KTÓRE SIĘ ZDARZAJĄ? CZYLI O TYM, JAK SĄ TRAKTOWANI PRACOWNICY-CUDZOZIEMCY MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl SPEKTAKL MODERN SLAVERYPremiera MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl MODERN SLAVERYSpektakl Biennale Warszawa MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa