REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ LINY MAJDALANIE
PLAYING - REPLAYING

• REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJ LINY MAJDALANIE

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na pokaz pracy warsztatowej Liny Majdalanie  prezentowanej w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Departamencie Obecności.

„Jestem wszystkimi imionami w historii”, mówi Nietzsche. Według Waltera Benjamina wszystko jest „cytowalne”: nie ma drobnych historii, w opozycji do wielkich historii. Celem warsztatu jest zgłębienie, poprzez grupowe i indywidualne ćwiczenia praktyczne, relacji pomiędzy sferą prywatną i publiczną, historią i biografią, tutaj i tam, fikcją i rzeczywistością, dokumentem i dziełem sztuki, znanym i obcym, wertykalnym i horyzontalnym.

Martha Bouziouri

Multidyscyplinarna praktyczka sztuki i nauk humanistycznych. Dzieli swoją pracę pomiędzy trzy odrębne, ale organicznie zachodzące na siebie obszary: tworzenie teatru, realizowanie międzykulturowych projektów crossmediowych oraz badania etnograficzne.
Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki Dramatycznej przy Greckim Teatrze Karolosa Kouna oraz Wydział Komunikacji i Medioznawstwa Uniwersytetu Ateńskiego, gdzie uzyskała tytuł magisterski. Obecnie kończy doktorat w zakresie antropologii społecznej.
Martha jest także członkinią-założycielką firmy producenckiej PLAYS2PLACE, w której odpowiada za projekty teatralne i crossmediowe. W swoim podejściu do pracy posiłkuje się metodologią etnograficzną i skupia się na odkrywaniu źródeł dokumentalnych, wzmacniając je dodatkowymi środkami wyrazu na scenie (nagrania wideo, instalacje, nagrania dźwiękowe) i poza sceną (wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, konferencje, eseje, raporty). Wszystkie jej projekty opierają się na dłuższych okresach pracy w terenie i stanowią refleksję nad dynamicznymi społeczno-politycznymi przemianami i wyzwaniami, zachodzącymi w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Jej prace był prezentowane w Grecji (Festiwal Athens & Epidaurus, Grecki Teatr Narodowy, Biennale w Atenach) i poza jej granicami (Chantiers d'Europe - Théâtre de la Ville, Biennale w Wiesbaden, Festiwal Spielart, Festiwal Prapremier, Fundacja Razem Pamoja i inne).
Do jej najbardziej aktualnych projektów teatralnych, crossmediowych i badawczych należą m.in.: ""Inicjatywy podejmowane przez uchodźców w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: zagadnienia reprezentacji, własności i upodmiotowienia"" (2017), ""Ślady"" (2016), ""Dome Event"" (2016), ""Sprawa Farmacosi albo prawo do wody"" (2015), ""MINDEPENDANCE"" (2015), ""Opowieści wysiedlonych: sztuka i edukacja w obozach dla uchodźców w Libanie"" (2015), ""Opowieści rodzinne"" (2014), ""Sieci i praktyki solidarnościowe: nowe wymiary obywatelskości w Atenach w trakcie kryzysu"" (2014).
W roku 2018 na Festiwal w Atenach przygotowuje spektakl z nurtu teatru dokumentalnego, zatytułowany ""Amarinthos"", a w Tetrze Maksyma Gorkiego w Berlinie spektakl ""Pokoje z punktem widzenia""."

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Wykład WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 2MIGRANCI, PRACOWNICY LOKALNI I NOWE SOLIDARNOŚCI: PRZYPADEK WIELKIEJ BRYTANII MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium SEMINARIUM - PRZECIW-PRACA 2 MIGRACJA JAKO FORMA OPORU MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Debata WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO, PRACA PRZYMUSOWA CZY NADUŻYCIA, KTÓRE SIĘ ZDARZAJĄ? CZYLI O TYM, JAK SĄ TRAKTOWANI PRACOWNICY-CUDZOZIEMCY MUZEUM na Pańskiej
19:00 Spektakl SPEKTAKL MODERN SLAVERYPremiera MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Wykład WYKŁAD - PRZECIW-PRACA 3 ROZBIJANIE DIALEKTYKI. WALKA PRZECIW PRACY W ERZE FINANSJERYZACJI MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
10:00 Seminarium SEMINARIUM: PRZECIW-PRACA 3ROZBIJANIE DIALEKTYKI. WALKA PRZECIW PRACY W ERZE FINANSJERYZACJI MUZEUM na Pańskiej