ATLAS PLANETARNEJ PRZEMOCY
INAUGURACJA - wykład Andrzeja Ledera

• ATLAS PLANETARNEJ PRZEMOCY

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Biennale Warszawa zapraszają na wykład Andrzeja Ledera inaugurujący program Atlas Planetarnej Przemocy.

„Rozważania o faszyzmie dzisiejszym. Faszyzm wrócił. Jako odpowiedź na kryzys polityczny i ekonomiczny pojawił się w międzywojniu, dziś nawiązuje do tamtej formy. Moje rozważania podchodzić będą więc do kwestii faszyzmu od strony owej repetycji; do jakiego stopnia rzeczywiście jest to powtórzenie, a na ile tylko jego pozór, czy groźba którą nasilanie się faszyzmu reprezentuje jest ta sama, podobna, czy też zupełnie inna, wreszcie; czy odpowiedź antyfaszystów powinna być analogiczna do tej z lat 30. i 40.?

Te pytania mogą być rozpatrywane w różnych perspektywach, poza – oczywistymi – ekonomiczną i polityczną, będę chciał poruszyć trzy inne. Podchodzić będę do tych kwestii od strony funkcjonowania dzisiejszego faszyzmu w przesyconej przestrzeni symbolicznej, od strony specyfiki afektywnej współczesnego militaryzmu i od strony złych konsekwencji polityk tożsamościowych. W tle przewijać się będzie myśl Waltera Benjamina o faszyzmie jako estetyzacji polityki, sposobie działania, który zmienia wszystko po to, by nie zmienić nic”.

Andrzej Leder

filozof kultury; w swej twórczości naukowej łączy podejście psychoanalityczne z warsztatem historyka idei i filozofa. Profesor nadzwyczajny w PAN, kieruje tam Zespołem Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii. Autor książek, m.in.: „Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku”, „Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej” oraz „Rysa na tafli. Teoria na polu psychoanalitycznym” (historia filozofii światowej na tle traum XX w.).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

Warsztaty DRAMATURGIES OF THE OTHER: SELF-MAKING & SENSE-MAKING IN CONTEMPORARY DOCUMENTARY THEATREWARSZTAT MARTHY BOUZIOURI MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl Globalna Wojna Domowa Spektakl Biennale Warszawa - Premiera MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl Globalna Wojna Domowa Spektakl Biennale Warszawa MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
17:00 Debata NOWE FORMY GLOBALNEJ PRZEMOCY WYTWARZANE PRZEZ KAPITALIZMDebata MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Spektakl REZYDENCJA ARTYSTYCZNA – POKAZ PRACY WARSZTATOWEJMARTHY BOUZIOURI MUZEUM na Pańskiej
Warsztaty PLAYING - REPLAYINGWarsztaty Liny Majdalanie MUZEUM na Pańskiej
19:00 Wykład PRZECIW-PRACA 1 CZY WYZWOLĄ NAS MASZYNY? MUZEUM na Pańskiej