„Ifigenia”
Pokaz filmu Reem Al-Ghazzi

• \

Kadr z filmu "Ifigenia", reż. Reem Al-Ghazzi

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Arabskim Funduszem na rzecz Kultury i Sztuki (AFAC) mają przyjemność zaprosić na prezentację projektu filmowego Reem Al-Ghazzi zatytułowanego „Ifigenia”.

Reem Al-Ghazzi jest pierwszą laureatką realizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej grantu dla syryjskich twórców filmowych, finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa i Arabski Fundusz na rzecz Kultury i Sztuki.

Od czerwca Reem Al-Ghazzi pracowała z montażystą, Maciejem Walentowskim, oraz z gronem współpracowników nad montażem swojego filmu „Ifigenia”. Odbywała w tym czasie szereg konsultacji merytorycznych, dotyczących struktury narracyjnej filmu oraz technicznych aspektów realizatorskich, z polskimi i międzynarodowymi filmowcami oraz ekspertami filmowymi.

„Ifigenia” to pełnometrażowy dokument śledzący losy syryjskich uchodźczyń, które otrzymały azyl w Niemczech. Dziewięć kobiet o różnych życiorysach i odmiennym pochodzeniu społecznym, szukających schronienia nie tylko przed wojną, ale też przed ograniczeniami, jakie stawiało przed nimi syryjskie społeczeństwo, spotyka się na scenie berlińskiego teatru Volksbühne, gdzie mają wystąpić we współczesnej adaptacji „Ifigenii” Eurypidesa, napisanej przez dramaturga Mohammada al-Attara i reżyserowanej przez Omara Abusaadę. Dzięki temu, że reżyserce udało się zbliżyć do zespołu nieprofesjonalnych aktorek, mogła ona sfilmować nie tylko premierę „Ifigenii”, ale również dyskusje toczące się podczas prób i przygotowań do spektaklu oraz codzienne życie swoich bohaterek poza murami teatru. W miarę jak amatorski zespół aktorski integruje się i zżywa z sobą, kobiety dochodzą do wniosku, że ból i groźba śmierci, przed którą uciekły, stale im towarzyszy. Czy uda im się uwolnić od przeszłości, rodziny, społeczeństwa, wreszcie – siebie samych?

Po prezentacji fragementów filmu (20 min.) odbędzie się rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi Małgorzata Sadowska (Nowe Horyzonty).

Reem Al-Ghazzi jest autorką filmów dokumentalnych, mieszka w Damaszku. Wyreżyserowała i wyprodukowała kilka krótkometrażowych dokumentów, indywidualnie i w kolektywach. Jej filmy były wyświetlane w paryskim Cinéma du réel i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobyły też nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Casablance i na Festiwalu Filmowym w Aleksandrii. Al-Ghazzi jest założycielką cyklu warsztatów filmowych, które prowadzi od ponad dekady na terenie całej Syrii. „Ifigenia”, produkowana przez Ramzy'ego Haddada i Rosie Garthwaite, będzie jej debiutanckim filmem pełnometrażowym.

Małgorzata Sadowska - selekcjonerka festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, dziennikarka i krytyczka filmowa, laureatka nagrody PISF za 2015 rok, w kategorii Krytyka Filmowa. Publikuje na łamach "Newsweeka", przez wiele lat prowadziła filmowego bloga "Widzi mi się" na stronie Canal+. Autorka książki „Fred Kelemen. W blasku ciemności” (2017), współautorka książek: "Zanussi. Przewodnik Krytyki Politycznej", "Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema" oraz "Chełmska 21”. Prowadziła warsztaty dla młodych krytyków organizowane przez Instytut Polski w Berlinie; warsztaty dla wolontariuszy festiwalu Watch Docs, a także zajęcia ze studentami założonej przez Bélę Tarra szkoły Film Factory w Sarajewie.

Inne wydarzenia z tego cyklu: