Rasheed Araeen „Arctic Circle” 2017 (1982-1988)
Rekonstrukcja rzeźby

  • Rasheed Araeen „Arctic Circle” 2017 (1982-1988)

    Park Rzeźby na Bródnie, fot. Nicolas Grospierre, 2014

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na rekonstrukcję rzeźby Rasheeda Araeena „Arctic Circle”, w ramach 9. edycji Parku Rzeźby na Bródnie.

Tegoroczna edycja Parku Rzeźby na Bródnie służy lepszemu rozpoznaniu właściwości samego miejsca, jak i potrzeb jego użytkowników. Seria konsultacji społecznych, rekonstrukcji i wykładów nie tylko umożliwia pogłębienie wiedzy o znajdujących się tam dziełach, ale także ich animację. Sztuka staje się częścią codziennego życia: wspólnym sadzeniem dębów, rewitalizacją ogrodu-rzeźby, piknikiem przy herbacianym domku, zbieraniem kamieni w trakcie artystycznego „dryfu” itd.

Kulminacją tych działań jest rekonstrukcja, utrzymanej w duchu „ekoestetyki”, rzeźby pakistańskiego artysty Rasheeda Araeena „Arctic Circle” (realizowanej kilkakrotnie w latach 1982-1988, m. in. w londyńskiej galerii The Showroom). Wykonanie rzeźby Araeena wymaga współpracy użytkowników parku, którzy włączą się w zbieranie pustych butelek i ułożenie z nich „arktycznego koła”. Intencją Araeena jest zwrócenie uwagi na dewastację środowiska, konieczność ekologicznego gospodarowania odpadami, jak i problemy bytowe rdzennych ludów zamieszkujących obszary arktyczne.

Rzeźba Araeena jest ekologicznym w duchu i uspołecznionym powtórzeniem „Wood Circle” z 1977 roku, dzieła Richarda Longa, znanego brytyjskiego propagatora land artu. „Wood Circle” (obecnie w kolekcji Van Abbemuseum w Eindhoven), składa się z 840 gałęzi położonych na podłodze, tworzących koło. Odtwarzana jest ona na podstawie instrukcji, za każdym razem wygląda nieco inaczej. Rekonstrukcja rzeźby Rasheeda Araeena na Bródnie jest nie tylko „powtarzaniem materiału” z historii sztuki XX wieku. Jest także testowaniem ograniczeń w obiegu muzealnych kolekcji i dystrybucji artystycznych idei. Rzeźba powstaje we współpracy pomiędzy Van Abbemuseum w Eindhoven oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tym razem jednak zamiast kosztownego wypożyczenia oraz transportu unikalnego dzieła sztuki następuje transfer idei, która materializuje się poprzez wspólne działanie użytkowników Parku Bródnowskiego.

Odtworzenie związane jest z działalnością artystycznej Grupy Rekonstrukcyjnej, która zawiązała się przy współudziale m.in. studentów warszawskiej ASP. Grupa jest otwarta dla osób w każdym wieku, nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Zapewnia naukę historii sztuki poprzez praktykę. Grupa sięga m.in. po instrukcje tworzone przez artystów konceptualnych w latach 60., partytury eksperymentujących kompozytorów, ćwiczenia architektów i choreografów.

Prosimy o przyniesienie ze sobą zużytych opakowań szklanych w dniu wydarzenia.

Miejsce spotkania uczestników akcji: Domek Herbaciany w Parku Rzeźby na Bródnie.

Rekonstrukcja pracy Rasheeda Araenna jest częścią programu badawczego „Deviant Practice”, Van Abbemuseum, 2017.

Rasheed Araeen

urodzony w 1935 roku w obecnym Pakistanie artysta, autor minimalistycznych rzeźb i instalacji, przeprowadził się w 1964 roku do Wielkiej Brytanii. Nie porzucając swojej praktyki artystycznej, Araeen zaangażował się w politykę (wstąpił m.in. do Partii Czarnych Panter) oraz teoretyczną krytykę neokolonializmu i globalizacji. Był również kuratorem jednej z najważniejszych brytyjskich wystaw drugiej połowy XX wieku, „The Other Story”, prezentującej sztukę artystów-emigrantów z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest propagatorem ekoestetyki oraz sztuki w skali 1:1, np. zainicjował budowę tamy na pustyni w Beludżystanie, która pomoże zatrzymywać wodę z okresowych rzek.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
Wykład Awangarda w Areszcie Śledczym Areszt Śledczy Warszawa-Grochów
Chłopickiego 71a, Warszawa
14:00 Otwarcie FINAŁ IX ROZDZIAŁU PARKU RZEŹBY NA BRÓDNIEPOWTARZANIE MATERIAŁU Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
Warsztaty Park Rzeźby jest na Bródniewarsztaty dla mieszkańców, animatorów i aktywistów Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Spotkanie Szklarnia na Bródnie Pizzeria Camelot
Wyszogrodzka 3, Warszawa
11:00 Warsztaty Piknik na BródnieSpacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
11:00 Warsztaty Piknik na Bródniespacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Warsztaty Piknik na Bródniewarsztaty dla dzieci Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
15:00 Performans NapisINAUGURACJA WENECKIEGO BIENNALE NA BRÓDNIE Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa