Raqs Media Collective (New Delhi): Transhumance

Raqs Media Collective to artystyczno-kuratorsko-aktywistyczna grupa z New Delhi, którą tworzą Jeebesh Bagchi, Monica Narula i Shuddhabrata Sengupta. Ich realizacje - mające charakter kolektywnych, partycypacyjnych i multidyscyplinarnych narzędzi i sytuacji - prezentowane były na licznych wystawach na całym świecie, m.in. podczas Biennale Sztuki w Wenecji i Documenta w Kassel.

Raqs Media Collective byli także kuratorami Manifesta 7 w Południowym Tyrolu w 2008 roku. Artyści piszą o sobie w scenariuszu prezentacji dla Muzeum: „działalność Raqs opiera się na zaspokajaniu ciekawości, konsumowaniu pomysłów i wyobrażeń na różnych obszarach, w poszukiwaniu różnych typów ”pożywienia". Czasem lądują na pustyni, czasem na chwilę zamieszkują w opuszczonych fabrykach, bywa że chronią się w brzuchu martwego wieloryba samolotu, często stoją na rogu ulicy w jakiejś delirycznej metropolii, czekając na zmianę świateł, na zmianę planu. W trakcie swoich podróży kolektyw przyciąga do siebie niezbyt zgraną grupę kompanów, którzy biorą udział w ich przygodach - duchy, małpy, kosmonautów, matematyków, gobliny, czasami jakiegoś wycieńczonego dezertera uciekającego z pola bitwy. Każde ze spotkań sprawia, że repertuar współczesnych baśni powiększa się".

Prezentacja przygotowana wspólnie z Goethe Institut w Warszawie