Queerowe czytanie poezji ukraińskiej

• Queerowe czytanie poezji ukraińskiej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Grupa Blyzkist zapraszają do udziału w queerowych czytaniach poezji ukraińskiej.

Podczas queerowych czytań poezji ukraińskiej zainspirujemy się̨ motywem przewodnim wystawy – hybrydowością̨ tożsamości kulturowej. Chcemy poszukać nowych potencjalnych połączeń między tożsamościami poprzez poezję, queer i bliskość.

Wieczór czytania wypada w Dni Szewczenkowskie, czyli dni poezji obchodzone w Ukrainie w pierwszej połowie marca. Spotkamy się̨ w 150. rocznicę urodzin Łesi Ukrainki – wybitnej ukraińskiej poetki, której wiersze obfitują w zmysłowość. W tym samym czasie przypadają obchody najbardziej radosnego żydowskiego święta, Purim – czasu obowiązkowego jedzenia, picia i zabawy.

Група Blyzkist запрошує публічність на квірове читання української поезії.

Під час квірових читань української поезії ми спробуємо надихнутися лейтмотивом виставки – гібридною природою культурної ідентичності. Вечір поетичного читання організовується з огляду на традиційні Шевченкові вечори, які відзначаються щороку у першій половині березня. Ми зустрічаємось у 150-річчя Лесі Українки – видатної української поетеси, чиї вірші багаті в чуттєвість. Також в цей час ми відзначаємо радісне єврейське свято Пурім – фестиваль карнавалу та переодягання. Ми шукаємо зв’язки між ідентичностями через поезію, квір та близькість.

Поезію читають та розмовляють
Тарас Гембік та Хімера Драг Квін

Підтримка і любов
Марія Бебурія

Тераса Гембік
народився в Україні на Волині. Вже три роки він співпрацює з Музеєм сучасного мистецтва у Варшаві, де проводить виставки, перекладаючи мистецтво на мову особистої емпатії та краси, де границі зникають. Разом з Марією Бебурією вони створють колектив BLYZKIST (близькість), який зосереджується на створенні багаторівневої спільноти людей з досвідом міграції

Хімера
це Драг Квін, яка щодня відпочиває у варшавських салонах та створює нічне квір-мистецтво в польському підпіллі. Розпалює бурлескою і спокушає сексуальною привабливістю. Перетягування для неї – це можливість звільнити внутрішню жінку - і вона божевільна, впевнена в собі і іноді говорить поганою польською. З українським корінням, Хімера – прекрасна квітка польської сцени Драг.

Taras Gembik

urodził się w Ukrainie na Wołyniu. Od trzech lat współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie oprowadza po wystawach tłumacząc sztukę na język osobistej empatii i piękna, w którym znikają granice. Razem z Marią Beburią tworzy kolektyw „BLYZKIST” (bliskość), który skupia się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji.

Himera Drag Queen

na co dzień relaksuje się na warszawskich salonach, a w nocy tworzy sztukę queerową w polskim undergroundzie. Rozpala scenę burleską i kusi seksapilem. Drag jest dla niej możliwością uwolnienia wewnętrznej kobiety – a jest ona szalona, pewna siebie i czasami "złe mówi po polsku". Himera – piękny kwiat polskiej sceny Drag z ukraińskim korzeniem.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

11:00 Warsztaty Ulica i okolicaIntegracyjne warsztaty rodzinne MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Świat kształtów i figurWarsztaty rodzinne MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Montaże tożsamościwykład Adama Lipszyca Online
,
18:00 Dyskusja Współczesne użycia historycznej sztuki zaangażowanejprof. Maria Poprzęcka, Joanna Sokołowska, prof. Jan Sowa i dr Kuba Szreder Online
,
18:00 Warsztaty Poza kosmopoliąmodernizm i przynależność w międzywojennej sztuce środkowej Europy Online
18:00 Debata Być bliżej – współistnienie Online
Cykl Klub złożonych tożsamościimienia Clarka Kenta
12:00 Oprowadzanie Kameralny spacer po wystawiez Hanną Szmalenberg MUZEUM nad Wisłą