Юлія Костєрєва: Open Place | Yulia Kostereva: Open Place
П’ятниця пополудні | Piątek po południu

• Юлія Костєрєва: Open Place | Yulia Kostereva: Open Place

В рамках зустрічей „П’ятниця пополудні” гостями SDK „Słonecznik” стануть міжнародні художники, що живуть у Варшаві. Вони розповідатимуть про себе, а також презентуватимуть свою діяльність та практики.

[wersja polska niżej]
Open Place (Відкритий простір)
Юлія Костєрєва: Під час презентації я розповім про процес розвитку платформи Open Place, спрямованої на підтримку та розвиток низових ініціатив у сфері культури, інтенсифікацію контактів та встановлення зв’язків між мистецьким середовищем, його акторами та різними верствами суспільства.

Open Place практикує та шукає форму мистецької інституції, де суспільство відігравало б роль активного учасника культурних подій, співтворця спільних цінностей, мистецьких явищ та культурного контексту. Ми бачимо потенціал моделі відкритої взаємодії, де мистецтво розуміється як місце перетину художніх, соціальних і політичних процесів, як майданчик для зустрічей, дискусій та колективної роботи.

Представлю деякі міждисциплінарні проекти, розроблені та реалізовані Open Place (зокрема і в Польщі), спрямовані на розширення меж впливу мистецтва та залучення нових груп людей до творчого процесу.
openplace.com.ua

W ramach spotkań “Piątek po południu” gościmy w SDK “Słonecznik” mieszkające w Warszawie międzynarodowe artystki i artystów, którzy opowiadają o sobie i prezentują swoje działania i praktyki.

Open Place
Yulia Kostereva: Podczas spotkania opowiem o Platformie Open Place, której celem jest wspieranie i rozwijanie oddolnych inicjatyw kulturalnych oraz nawiązywanie kontaktów i wzmacnianie połączeń pomiędzy środowiskami twórczymi oraz innymi grupami społecznymi.

Open Place poszukuje i praktykuje formy instytucji sztuki, która pozwoliłaby społeczeństwu na aktywny udział w działania kulturalnych oraz współtworzenie wspólnych wartości, fenomenów artystycznych oraz szerszego kontekstu kulturowego. Widzimy ogromny potencjał w modelu działania opartym o otwarte interakcje, w ramach którego sztuka jest rozumiana jako miejsce przecięcia procesów artystycznych, społecznych i politycznych oraz platforma spotkań, dyskusji i współpracy.

W ramach mojej prezentacji przedstawię projekty rozwijane i realizowane przez Open Place (w szczególności w Polsce), które miały na celu poszerzenie granic wpływu sztuki i angażowanie nowych grup w procesy twórcze.
openplace.com.ua

Юлія Костєрєва

художниця та кураторка. Живе та працює у Києві. Наразі перебуває у Варшаві, де допомагає координувати програму термінових резиденцій, призначену для підтримки художниць/художників, працівниць/працівників мистецтва та їхніх сімей, які шукають притулку від війни.
Народилася в 1973 році у Харкові, Україна. Протягом 1989–1992 років навчалась на театрально-декораційному відділенні Харківського державного художнього училища, 1992–1998 — на відділенні графіки Харківського художньо-промислового інституту, 1998–2001 — на відділенні графіки у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури.
Роботи Юлії Костерєвої, які часто реалізуються у формі інсталяцій, об’єктів та спільних дій, зосереджені на історії та історіях, пов’язаних з місцем, об’єктом чи людиною. Її практика стосується як візуального мистецтва, так і мистецтва взаємодії. З 1999 спільно з художником Юрієм Кручаком створила художню платформу Відкритий Простір (Open Place), у якій працює до сьогодні.

Yulia Kostereva

jest artystką i kuratorką. Mieszka i pracuje w Kijowie. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie pomaga koordynować program rezydencji kryzysowych dla artystek i pracowników kultury uciekających przed wojną.
Urodziła się w 1973 roku w Charkowie. Studiowała scenografię oraz grafikę w Charkowskiej Państwowej Szkole Sztuk Pięknych, Charkowskim Instytucie Sztuk Pięknych i Projektowania Przemysłowego oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie.
Praktyka arstycztyna Yulii Kosterevej obejmuje zarówno sztuki wizualne jak i sztukę interakcji. Jej prace najczęściej przyjmują formę instalacji, obiektów oraz wspólnych akcji, skupiających się na historii i opowieściach związanych z konkretnym miejscem, przedmiotem lub osobą.
Od 1999 roku, razem z artystą Yuriim Kruchakiem współtworzy platformę artystyczną Open Place.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

11:00 Warsztaty Спільна кухня | Wspólna kuchnia Кулінарні майстерні | Warsztaty kulinarne MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
11:00 Warsztaty Яся Хоменко. Майстер-клас | Yasia Khomenko. Warsztat MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład АЛЕВТИНА КАХІДЗЕ: ЧЕСНА РОЗМОВА ПРО РОСІЮ | Alevtina Kakhidze: Uczciwa rozmowa o RosjiПерформативна лекція | Wykład performatywny MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Wykład Чому нам потрібен доколоніальний підхід до російської культури? | Dlaczego potrzebujemy dekolonialnego podejścia do kultury rosyjskiej?Лія Достлєва | Lia Dostlieva MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
18:00 Spotkanie Czy wampiry pochodzą z Ukrainy? O upiorach i ukraińskim szamanizmie MUZEUM na Pańskiej
Stoisko Warsaw & Kyiv Pride marching for peace Park Świętokrzyski
Świętokrzyska, Warszawa