Punkty zwrotne: 1918-1945-1989

• Punkty zwrotne: 1918-1945-1989

Ewa Ciepielewska, Pożyczki (Róża Luksemburg), 2011, akryl, płótno. Dzięki uprzejmości artystki

Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone będzie trzem momentom przełomowym, istotnym dla różnych tradycji niepodległościowych: poczynając od 1918 roku, poprzez rok 1945, po rok 1989, wyznaczający koniec reżimu komunistycznego w Europie. Wszystkie te wydarzenia obserwować będziemy z perspektywy kobiet, które brały udział w walce o niepodległość.

U podstaw cyklu „Punkty widzenia. Oprowadzania międzypokoleniowe” leży pytanie, czy podobny sposób odbioru i rozumienia dzieł sztuki zależy od wieku. Sprawdzają to w praktyce dwie przewodniczki Muzeum, Bogna Stefańska i Jolanta Woch, przedstawicielki młodszego i starszego pokolenia. Na wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” przyglądać się będą wybranym pracom z perspektywy własnych zainteresowań, doświadczeń życiowych, wiedzy i odmiennych, właściwych każdemu z pokoleń, kodów kulturowych.

Spotkania zaplanowane są według następującego porządku:

7.11.2018
Punkty zwrotne: 1918-1945-1989

Kobiety przeciw kolonializmowi

5.12.2018
Ikonografia niepodległości

Czarny feminizm

9.01.2019
Kobiece ciało i dyscyplina

23.01.2019
Eksport zachodniej wizji kobiecości

30.01.2019
Współczesne Niepodległe

Bogna Stefańska

studentka Historii Sztuki na ASP w Warszawie, absolwentka katedry Projektowania Ubioru w Krakowie. Pracuje w polu kultury, obecnie jako opiekunka widzów i wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współdziałaczka Konsorcjum Praktyk Postartystycznych. Zainteresowana feministycznymi działaniami z pogranicza świata sztuki i aktywizmu.

Jolanta Woch

absolwentka kierunku Ceramika w londyńskiej szkole projektowania Central Saint Martins College of Art & Design. Przez kilka lat pracowała w Victoria & Albert Museum gdzie organizowała oddolne oprowadzania w języku polskim. Interesuje się szeroko pojętą kulturą, architekturą i urbanistyką, ze szczególnym naciskiem na Warszawę. Entuzjastycznie pasjonuje się sztuką nowoczesną.

Inne wydarzenia z tego cyklu: