Przyszłość. Współpraca i rywalizacja – zarządzanie zmianą
debata z cyklu „26.400 m2 konfliktu”

  • Przyszłość. Współpraca i rywalizacja – zarządzanie zmianą

Centrum miasta ma wielu gospodarzy. Także wokół placu Defilad podejmowane są kolejne próby zawiązania partnerstwa lokalnych instytucji, a obecna sytuacja może sprzyjać zarówno konfliktom, jak i temu, by wypracować nowe modele zarządzania przestrzenią.

Często pogodzenie sprzecznych interesów i różnych potrzeb użytkowników staje się największym wyzwaniem dla rozwoju miasta. Podczas debaty przyjrzymy się nowym perspektywom w zarządzaniu przestrzenią oraz korzyściom z konfliktów w planowaniu miast.

Cykl „26.400 m2 KONFLIKTU”

Jaka jest rola konfliktu w tworzeniu miasta? Czy zarządzając konfliktem można przewidzieć i zagospodarować napięcia, zamieniając je w możliwość, potencjał, zdrową demokrację? W jaki sposób zarządzanie oparte na współpracy rozwija miasto i jego mieszkańców? Kiedy konflikt jest oznaką dojrzałej demokracji a kiedy grą polityczną?

O drażniących konfliktach, miejskich kontrowersjach i potencjalnych ryzykach porozmawiamy w ramach Festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE na placu Defilad, miejscu, które wraz z nowymi inwestycjami wchodzi w proces dużych zmian. Stoimy przed unikalną szansą przekształcenia centralnego placu w mieście w żywe centrum miasta.

ENRICO GUALINI

Teoretyk planowania, profesor na Politechnice Berlińskiej (Institute for Urban and Regional Planning of TU Berlin). Jego zainteresowania krążą wokół politycznego wymiaru działań w przestrzeni miejskiej. Szczególnym przedmiotem jego badań jest SPÓR / KONFLIKT w planowaniu jako podstawowy objaw polityczności w przestrzeni. Jest autorem licznych publikacji na ten temat, m.in. “Planning and Conflict: Critical Perspectives on Contentious Urban Developments” (Routledge 2015) i “Conflict in the City: Contested Urban Spaces and Local Democracy” (Jovis 2016).

MONIKA KOSTERA

Ekonomistka, profesor zwyczajna w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor (Professor and Chair) Durham University w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Linneusza w Szwecji. Specjalizuje się w zarządzaniu humanistycznym oraz w etnografii organizacji. Aktualnie w badaniach zajmuje się samo-organizacją i samo-zarządzaniem, dezalienacją pracy, a także organizacjami dobra wspólnego. Jest autorką m.in. „Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-Organization and Self-Management” (Routledge 2014).

26 400 m2 KONFLIKTU

Jaka jest rola konfliktu w tworzeniu miasta? Czy zarządzając konfliktem, można przewidzieć i zagospodarować napięcia, zamieniając je w możliwość, potencjał, zdrową demokrację? W jaki sposób zarządzanie oparte na współpracy rozwija miasto i jego mieszkańców? Kiedy konflikt jest oznaką dojrzałej demokracji a kiedy grą polityczną?

O drażniących konfliktach, miejskich kontrowersjach i potencjalnych ryzykach porozmawiamy w ramach Festiwalu Warszawa w Budowie na Placu Defilad, miejscu które wraz z nowymi inwestycjami wchodzi w proces dużych zmian. Stoimy przed unikalną szansą przekształcenia centralnego placu w mieście w żywe centrum miasta.


PRZYSZŁOŚĆ 13 października 18:00

Współpraca i rywalizacja. Zarządzanie zmianą
Centrum miasta ma wielu gospodarzy. Wraz z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa rozpoczęła się próba zawiązania partnerstwa instytucji mających swoje siedziby wokół Placu Defilad. Obecna sytuacja na Placu może sprzyjać zarówno konfliktom, jak i temu by wypracować nowe modele zarządzania przestrzenią. Często pogodzenie sprzecznych interesów i różnych potrzeb użytkowników staje się największym wyzwaniem dla rozwoju miasta.
Przyjrzymy się nowym perspektywom w zarządzaniu przestrzenią oraz korzyściom z konfliktów w planowaniu miasta.
W spotkaniu udział wezmą: Enrico Gualini (TU Berlin) i Monika Kostera (UJ). Prowadzenie: Artur Filip, Maria Klaman

PRZESTRZEŃ 18 października 18:00

Miejskie place do użycia

Dla kogo i po co nam place w mieście? Jak zmienia się charakter warszawskich przestrzeni publicznych? Jakim placem jest a jakim mógłby być Plac Defilad? Projektowanie i zarządzanie przestrzenią ma wpływ na jej charakter i ludzi, którzy z tej przestrzeni korzystają. Warszawska przestrzeń różnicuje społecznie, klasowo, politycznie. Konflikt rozpościera się między komercjalizacją, prywatyzacją a dobrem publicznym i uspołecznieniem przestrzeni. Zapraszamy do rozmowy o społecznych i politycznych konsekwencjach projektowania placów miejskich i przestrzeni publicznych w Warszawie.


W spotkaniu udział wezmą: Maciej Gdula (Krytyka Polityczna, UW), Jacek Grunt-Mejer (Pełnomocnik ds. Rewitalizacji m.st. Warszawy), Martyna Obarska (Magazyn Miasta). Moderacja: Maria Klaman.


ZIELEŃ 21 października 18:00

Komu (nie) zależy na zieleni? O zieleni jako narzędziu politycznej walki w mieście

W walkę o drzewa, parki, trawniki włączają się aktywiści, artyści i mieszkańcy. Dla wielu obrona 30-letniej śliwki na Ursynowie czy trzystu drzew w Parku Krasińskich jest pierwszym działaniem obywatelskim. W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie miejską zielenią w lipcu bieżącego roku oficjalnie rozpoczął działalność Zarząd Zieleni m.st Warszawy, który ma odpowiadać m.in za utrzymanie wysokiej jakości przestrzeni publicznej i wspieranie mieszkańców w realizacji działań na rzecz zieleni w mieście.
Dlaczego jedni zaciekle walczą o drzewa lub kawałek dzikiej trawy i kwiatów przy przejeździe tramwajowym, a inni pytają „o co tyle krzyku“, co daje a co odbiera zieleń w mieście i komu na niej (nie) zależy? O kontrowersjach wokół warszawskiej zieleni porozmawiamy w kontekście planów przebudowy Placu Defilad.
W spotkaniu udział wezmą: Monika Domanowska ( architekt krajobrazu), Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze),
Marek Piwowarski (Zarząd Zieleni m.st Warszawy). Moderacja: Agata Kowalska (Tok fm).


26 400 m2 KONFLIKTU | Koncepcja: Maria Klaman i Dorota Pabel.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
12:00 Warsztaty Co-ActionKreatywne działania w przestrzeni publicznej – warsztaty plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Wykład Sporne przestrzenie BerlinaWykład Enrico Gualiniego barStudio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Wykład Instrumenty do robienia hałasuspotkanie z Karoliną Bregułą i uczestniczkami Czarnego protestu barStudio
Plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku hiszpańskimpo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Debata Przestrzeń. Miejskie place do użyciadebata z cyklu „26.400 m2 konfliktu” barStudio
Plac Defilad 1, Warszawa