Przyjaźń Polsko-Radziecka i List
Wykład online Joanny Mytkowskiej

• Przyjaźń Polsko-Radziecka i List

Fot. Tadeusz Rolke

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i program Studiów Kuratorskich na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (KASK School of Arts) w Gandawie zapraszają na wykład Joanny Mytkowskiej.

Podczas każdego roku akademickiego Studia Kuratorskie KASK School of Arts w Gandawie, S.M.A.K., Uniwersytet Gandawski i Kunsthal Gent współorganizują prestiżowy cykl wykładów kuratorskich, prowadzony przez uznanych praktyków. Po „Pracy z artystami” (2017–2018) i „Uczeniu się od artystów” (2018–2019) tegoroczny cykl dotyczył wyzwań kuratorskich w kontekście kolekcji publicznych i prywatnych.

Na zakończenie serii wykładów poświęconych pracy z kolekcjami swój wykład wygłosi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W swoim wykładzie zaprezentuje, jak różne sekwencje dzieł i narracji przeplatają się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wykorzystując do tego dwa ważne dzieła jako studia przypadków: „Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej” Aliny Szapocznikow (1954) i „List” Goshki Macugi (2011). W wykładzie zostaną wzięte pod uwagę anegdotyczne szczegóły, a także refleksja nad historią sztuki i odniesienie do współczesnych debat.

Wykład transmitowany będzie na żywo na fanpage'u Studiów Kuratorskich KASK.