Premiera książki „Jak zobaczyć świat" Nicholasa Mirzoeffa
Spotkanie z Łukaszem Zarembą i Witkiem Orskim

  • Premiera książki „Jak zobaczyć świat\

    Okładka książki „Jak zobaczyć świat" Nicholasa Mirzoeffa, wyd. Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i księgarnia Bookoff zapraszają na spotkanie z Łukaszem Zarembą, tłumaczem książki Nicholasa Mirzoeffa „Jak zobaczyć świat" oraz fotografem Witkiem Orskim.

Rozmowa – z elementami tego, co Mirzoeff nazywa „rozmową wizualną" – dotyczyć będzie najważniejszych wątków książki „Jak zobaczyć świat". Zastanowimy się również nad możliwością lokalnego odczytania zawartych tam diagnoz i wskazówek dotyczących globalnej kultury wizualnej i cyrkulacji obrazów.

Publikacja została wydana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter. Wydarzenie odbędzie się w ramach Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych.

„Czy nam się to podoba czy nie, powstające właśnie społeczeństwo globalne jest społeczeństwem wizualnym” – pisze Nicholas Mirzoeff, badacz kultury wizualnej z New York University i zaangażowany krytyk społeczny.

Jego najnowsza książka, „Jak zobaczyć świat”, stanowi przystępny, autorski i niezwykle sugestywny przewodnik po współczesnej kulturze wizualnej, ułatwiający świadome poruszanie się w świecie, który obrazy współtworzą w stopniu dotychczas niespotykanym. Nigdy wcześniej nie było ich bowiem tak wiele, nigdy nie rozprzestrzeniały się tak szybko i nie docierały bezzwłocznie tak daleko. Cyfrowe, miejskie, globalne społeczeństwo, opisywane przez Mirzoeffa, przekształca dotychczasowe formuły i gatunki obrazów, takie jak autoportret, w nowy, własny język wizualny (choćby tworząc najbardziej demokratyczne wcielenie autoportretu – selfie). Technologie wizualne służą jednak nie tylko działaniom oddolnym, progresywnym czy wywrotowym, ale również – a może przede wszystkim – władzy, która od dziewiętnastego wieku konsekwentnie przekształca wizualność w przestrzeń prowadzenia polityki i działań wojennych. Szczytowym przejawem tego dążenia rządów światowych mocarstw jest wojskowy dron: latająca kamera wyposażona w rakietę, umożliwiająca zdalne zabijanie w oparciu o niewyraźne obrazy.

Kultura wizualna jest zatem obszarem polityki, gospodarki, wojny i ideologii. Ponad czterdzieści lat po słynnych „Sposobach widzenia" Johna Bergera, Nicholas Mirzoeff przedstawia najbardziej aktualny podręcznik krytycznego widzenia świata, pozwalający nam „zobaczyć świat” na nowo, zachęcający do otwierania oczu innym.

Witek Orski artysta wizualny, teoretyk fotografii, doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP, interesuje się fotografią, w szczególności tradycją konceptualną

Łukasz Zaremba tłumacz książki „Jak zobaczyć świat", kurator w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi i wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej w Warszawie; redaktor pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej" i autor książki „Obrazy wychodzą na ulice", która ukaże się w drugiej połowie 2016 roku

Zobacz także: