Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Prace ziemne
Wykład i rekonstrukcje

• Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Prace ziemne

Ai Weiwei, Do odnalezienia, 2014, fot. Nicolas Grospierre

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzeci z cyklu wykładów, które będą odbywały się w Parku Rzeźby w ramach tytułowego „Powtarzania materiału”.

Tym razem punktem wyjścia będzie rzeźba „Do odnalezienia” chińskiego artysty Ai Weiweia z 2014 roku. Praca ta, zainstalowana w południowej części Parku Bródnowskiego, składa się z trzech dołów wypełnionych rozbitymi wazami (replikami cennego naczynia z XIV wieku), przysypanymi ziemią. Rzeźbę Ai Weiweia odczytać można w kontekście historii dwudziestowiecznych awangard: konceptualizmu, obiektu znalezionego (ready-made), minimalizmu oraz sztuki ziemi. Projekt ten, mimo że materialny, posiadający swoją objętość i wagę, jest niewidzialny i niedostępny dla widza.

Podczas spotkania odbędzie się wykład Sebastiana Cichockiego, głównego kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na temat tradycji historii sztuki ziemi oraz artystycznego ogrodnictwa, z przywołaniem dzieł takich artystów jak Futurefarmers, Agnes Denes, Mel Chin, Andrea Zittel i CLUI. Zrekonstruowane zostaną również wybrane dzieła sztuki m.in. „Little Sparta” Iana Hamiltona Finleya (1966) oraz „Buried Cube Containing an Object of Importance but Little Value” Sol LeWitta (1968).

Spotkanie odbędzie się przy Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

11:00 Warsztaty Piknik na BródnieSpacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci Park Bródnowski
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
Spacer Cmentarz żydowski na BródnieSpacer i wykład. Obowiązują zapisy Cmentarz Żydowski na Bródnie
św. Wincentego 15, Warszawa
Wykład Awangarda w Areszcie Śledczym Areszt Śledczy Warszawa-Grochów
Chłopickiego 71a, Warszawa
18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Nie jesteś sam (czy ziemia istniałaby bez słońca?) Park Rzeźby na Bródnie
18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Drabinka Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby Interwencje malarskie Park Rzeźby na Bródnie
18:00 Wykład Latający Uniwersytet Parku Rzeźby. Toguna Park Rzeźby na Bródnie