„Prace rentowne. Między ekonomią a sztuką w okresie Odwilży”
Promocja książki Ewy Toniak

• \

Okładka książki Ewy Toniak

29 października odbędzie się premiera książki dr Ewy Toniak „Prace rentowne. Polscy artyści między rynkiem a sztuką w okresie Odwilży”. Spotkanie z autorką i prof. Martą Leśniakowską poprowadzi Adam Mazur.

„Prace rentowne” to rekonstrukcja zupełnie nieznanego dotychczas badaczom zjawiska, jakim była, na poły towarzyska, grupa malarzy, grafików i rzeźbiarzy, specjalizująca się w sztuce użytkowej i architekturze wnętrz. Grupa została stworzona w okresie odwilży lat 1956-1958 przez dwóch warszawskich malarzy, braci Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich, synów przedwojennego artysty z kręgu Formistów, Jacka Mierzejewskiego.

To także publikacja o „innym” dyskursie artystycznym pierwszych powojennych dekad w PRL, w którym ujawnia się działalność zapoznanych potem artystów i środowisk w nowej, innej niż dotąd pokazywała to skupiona na zmaganiach z nowoczesnością historia sztuki, perspektywie. Pionierska książka Ewy Toniak pokazuje ukryte życie artystyczne i ekonomiczne, pulsujące pod powierzchnią oficjalnego dyskursu. Autorka opisuje zlecenia państwowe dla artystów, powstawanie potężnej instytucji, jaką były nieistniejące już dzisiaj Pracownie Sztuk Plastycznych, merkantylną działalność zarobkową artystów pracujących przy najbardziej rentownych wówczas pracach: projektowaniu publicznych i prywatnych wnętrz, kawiarni, kin czy warszawskich mozaik. To fascynująca opowieść o relacjach sztuki i władzy okresu Odwilży jednej z najciekawszych badaczek współczesnej kultury artystycznej w Polsce.

Dr Ewa Toniak jest historyczką sztuki, wykładowczynią akademicką i niezależną kuratorką. Zajmuje się problematyką pamięci w przestrzeni publicznej i współczesnymi narracjami o PRL. Autorka książek:„Olbrzymki. Kobiety i socrealizm” (Ha!art 2008, 2009), „Śmierć bohatera” (Słowo Obraz/Terytoria, Gdańsk, 2015). Redaktorka naukowa tomu pt. „Kobiety i sztuka ok. 1960 r.” (Neriton, 2010) oraz „Pamiętnika Sztuk Pięknych. T. 9, Sztuka polska 1944-1970” (Toruń 2015). Stypendystka rządu francuskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Mieszka w Warszawie.