Praca, kultura, strajk
Jak pisać i upamiętniać historię pracy i fabryki?

• Praca, kultura, strajk

Still z wideo Franciszka Orłowskiego, "Akupunktura", 2015. Dzięki uprzejmości artysty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dyskusję w ramach wystawy „Pomnikomania” zorganizowanej w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Po dyskusji o ludowej historii Polski, tym razem zastanowimy się nad miejscem pracy w historii Warszawy i kraju, oraz nad miejscem historii pracy w nowoczesnej i współczesnej historii Polski. Wspólnie z zaproszonymi badaczkami i badaczami zapytamy o archiwum i źródła historii robotniczej. Spróbujemy rozpoznać miejsce takiej historii w relacji do historii oficjalnej z jednej, a ludowej z drugiej strony. Zastanowimy się nad sposobem pisania historii pracy odpowiadającym swoistości tego zagadnienia. Zapytamy wreszcie, dlaczego dziś potrzebujemy opowieści o przełomowych momentach oraz o codzienności robotniczek i robotników.

Więcej informacji o wystawie: wwb11.artmuseum.pl.

dr Dorota Sosnowska

adiunkta w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; zajmuje się historią i teorią teatru i performansu. Autorka książki: „Królowe PRL. Sceniczne wizerunki Ireny Eichlerówny, Niny Andrycz i Elżbiety Barszczewskiej jako modele kobiecości” (2014). Współredaktorka tomu „Robotnik. Performans pamięci” (2017).

Marta Madejska

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi, od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej. Autorka książki reporterskiej o historii robotnic łódzkiego przemysłu włókienniczego „Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne: Wołowiec 2018).

dr Adam Edward Ostolskii

socjolog, publicysta. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej pracował jako wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Reprezentuje perspektywę teorii krytycznej, łączącej badania naukowe z zaangażowaniem w przemianę społeczeństwa. Członek redakcji "Green European Journal" i zespołu "Krytyki Politycznej". Autor książki "Wodiczko. Socjoestetyka" - wywiadu- rzeki z Krzysztofem Wodiczką (Wyd. Krytyki Politycznej, 2015).

Joanna Wawrzyniak

socjolożka i historyczka, współzałożycielka Pracowni Pamięci Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Pracuje obecnie nad pamięcią o neoliberalnej transformacji po 1989 roku, a także nad przemianami pamięci kulturowej w kontekście europejskim i globalnym. Wraz z Aleksandrą Leyk jest współautorką książki „Cięcia. Historia mówiona transformacji”, która ukaże się wkrótce nakładem Krytyki Politycznej.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Warsztaty Nietypowe pomniki. Warsztaty rodzinnedostosowane do potrzeb dzieci z ASD ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
16:30 Oprowadzanie Michał Pospiszyl oprowadza po wystawie„Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie „Pomnikomania” w PJMOprowadzanie po wystawie ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Warsztaty Wejdź w Muzeum!Praktyki pomnikowe ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Wtorek z pomnikamiOprowadzanie po wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Pomnikomania” ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury