Powtarzanie materiału
Park Rzeźby na Bródnie i sztuka w skali 1:1

• Powtarzanie materiału

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną zapraszają wszystkich studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wykład Sebastiana Cichockiego.

Wykład Sebastiana Cichockiego jest przedstawieniem jednego z flagowych projektów Muzeum, Parku Rzeźby na Bródnie oraz zaproszeniem do współpracy przy tegorocznej, dziewiątej edycji programu.

Park Rzeźby na Bródnie pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Prace artystów rozsiane są po centralnym parku Bródna, który jeszcze w latach 70. był terenem ogrodowo-sadowniczym. Park Rzeźby czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej, jak i mającej oddolny, wspólnotowy charakter. Nie wszystkie prace artystów mają charakter stały czy materialny; „rzeźba” definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

W ramach bieżącego programu artystycznego na Bródnie zaplanowane jest założenie artystycznej „grupy rekonstrukcyjnej”, która zajmie się odtworzeniem kanonicznych działań sztuki konceptualnej, akcji publicznych, land artu i nowej sztuki użytkologicznej.

W swoim wykładzie Sebastian Cichocki przybliży historię praktyk artystycznych „w skali 1:1” oraz przykłady „zawodowego realizmu” w sztuce XX i XXI wieku. Ten drugi termin pojawił się w tekście Julii Bryan-Wilson dla opisania praktyk artystycznych sytuujących zwykłe czynności zawodowe w elastycznie zdefiniowanym obszarze „sztuki”. W tym przypadku praca staje się sztuką a sztuka staje się pracą. Wykład inicjuje długofalową współpracę pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną.

Spotkanie odbędzie się w sali 1.01 (I piętro, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39).

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Wykład Awangarda w Areszcie Śledczym Areszt Śledczy Warszawa-Grochów
Chłopickiego 71a, Warszawa
10:00 Rekonstrukcja Ogrodnicy w RajuRekonstrukcja dzieła sztuki Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
12:00 Wydarzenie Park Rzeźby na Bródnie. Rozdział IXPowtarzanie materiału Park Bródnowski
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
17:00 Spotkanie Gdzie staną Mieszczanie z Bródna? Spotkanie Park Rzeźby na Bródnie
12:00 Spotkanie Grupa RekonstrukcyjnaSpotkanie I MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Dryf dla wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego z Rudzienka Park Rzeźby na Bródnie
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Wykład Latający Uniwersytet w Parku Rzeźby Domek Herbaciany Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany