Powiększenie #3
Sztuka instrukcji. Recepty na 50 Niezrealizowanych Dzieł Sztuki Grega Sholette

• Powiększenie #3

Projekt nr 34 (Recepty na 50 Niezrealizowanych Dzieł Sztuki), dzięki uprzejmości Grega Sholette

Kolejne spotkanie z cyklu „Powiększenie” będzie poświęcone sztuce instrukcji, czyli gatunkowi sztuki konceptualnej, który zyskał na popularności od ogłoszenia słynnej deklaracji Josepha Kossutha, że sztuka jest ideą idei (art as idea as idea).

Pokaźna grupa artystów, a wśród nich tacy klasycy sztuki konceptualnej, jak Lawrence Weiner czy Douglas Huebler, zaczęła formułować lapidarne opisy prac artystycznych, które mogły, ale nie musiały przybrać materialnej formy. Czyli, inaczej mówiąc, ich wykonanie było drugorzędne do pewnej idei zawartej w opisie pracy. Jedną z najbardziej radykalnych instrukcji była Dropout piece Lee Lozano, która rozpoczęła powolne znikanie instrukcji z pola sztuki. W tym sensie, instrukcja pozostaje instrukcją i można z niej robić użytek. W tym duchu powstawały różne zestawienia konceptualnych instrukcji, które aż się proszą o wykonanie.

Powiększenie #3 skoncentruje się na repozytorium Grega Sholette’a Recepty na 50 Niezrealizowanych Dzieł Sztuki, które pod koniec marca zostanie włączone do wystawy Robiąc użytek. Sholette postanowił uwalniać swoje niezrealizowane pomysły poprzez ich publikowanie na otwartych, publicznych licencjach „copyleft”. Obecnie każdy może korzystać z zawartych w repozytorium pomysłów, może je wykorzystywać, pożyczać, testować, zmieniać, duplikować, czy dystrybuować. Tym też zajmie się grupa rekonstrukcyjna pod przewodnictwem Katarzyny Witt, która zostanie zawiązana podczas spotkania.

Cotygodniowe spotkania służą bliższemu zapoznaniu się z procesami i działaniami, z których raporty prezentowane są na wystawie Robiąc użytek. Cykl Powiększenie bierze na warsztat praktyki, które działają w skali 1:1, przenikają różne obszary rzeczywistości, rozwijając się w wielu, możliwych światach sztuki. Spotkania nie mają charakteru wykładu, a raczej otwartej dyskusji, seminarium i warsztatu, których celem jest nie tylko głębsze poznanie danych praktyk, ale też ich aktywizacja czy też ponowne umiejscowienie w lokalnym kontekście. Cykl prowadzony jest przez zespół kuratorski wystawy Robiąc użytek, w niektórych spotkaniach udział wezmą zaproszeni goście.