Poszukiwacze i wynalazcy
warsztaty dla szkół podstawowych (klasy IV-VI)

• Zdjęcie. Dwaj chłopcy ubrani na biało bawią się własnoręcznie zrobionymi statkami z papieru. Na zdjęciu widać niebieską linię przechodzącą poziomo przez całą szerokość zdjęcia.

Warsztaty dla szkół podstawowych - klasy IV-VI

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty organizowane w ramach wystawy „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy to doskonałe pole do działania z dziećmi i młodzieżą wokół rozwijania zdolności plastycznych, pracy w grupie, pobudzania abstrakcyjnego i nieschematycznego myślenia.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku artyści i artystki byli bardzo ciekawi świata i zachodzących w nim zmian. Próbowali je opisywać w nowatorski sposób. Interesowały ich różne dziedziny np. muzyka, teatr i film, a także łączyli różne media, żeby tworzyć swoje dzieła. Podczas zajęć poznamy pomysły artystów na sztukę w tamtym czasie. Będziemy razem z nimi trenować swoją kreatywność. Użyjemy działań performatywnych w przestrzeni muzeum, żeby zaprezentować, co nas interesuje. Poćwiczymy wypowiedzi przy pomocy środków innych niż słowa. Sprawdzimy, czy sztuka może dziać się tu i teraz.

Przykładowe aktywności:

• Rozgrzewka: rzucanie wyobrażonej piłki (odgrywamy przy tym nasze samopoczucie).
  • W parach: poszukiwanie na wystawie obiektów o konkretnych cechach: np. duże / małe / płaskie / trójwymiarowe / nowoczesne / stare / abstrakcyjne / figuratywne; oznaczenie obiektów odpowiednimi karteczkami.
  • W sali: każda osoba wyjmuje z plecaka jedną rzecz, która jest dla niej ważna – grupa układa z przedmiotów wspólną aranżację przestrzenną.
  • W podgrupach: rozmowa o tym, co lubimy robić razem, jakie są nasze wspólne zainteresowania; następnie każda z grup przedstawia charakter wybranej aktywności w przestrzeni wystawy – pozostałe grupy mogą odgadywać prezentowane czynności.
  • Zaznaczanie linii na własnym ciele (za pomocą niebieskiej taśmy); następnie próbujemy ułożyć z odcinków jedną całość, ustawiając się obok siebie.

Możliwe terminy zajęć:
20.02 - 21.04.2023

Godziny zajęć:
9:00-10:30 | 10:45-12:15 | 12:30-14:00 | 14:15-15:45

Miejsce:
Muzeum nad Wisłą,
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa

cena: 150 zł / grupa
liczba osób w grupie: do 25
(w przypadku większych grup prosimy
o informacje podczas zgłoszenia)
czas trwania zajęć: 90 min