Postprawda a wykluczenie osób Głuchych

• Postprawda a wykluczenie osób Głuchych

ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", organizowaną przez grupę Językową.

Punktem wyjścia dla debaty organizowanej w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie przypomnienie o odczuciach w czasie kryzysu związanego z epidemią. Podczas festiwalu na bieżąco dyskutujemy o problemach związanych z postprawdą, propagandą, dostępnością do tłumacza/tłumaczki polskiego języka migowego, etyką ich zawodu i dostępnością fikcyjną. Chcemy poruszyć temat dezinformacji w mediach w czasie epidemii COVID-19 i spojrzeć na ten problem przez pryzmat i doświadczenie osób Głuchych, zwłaszcza po tegorocznych protestach i kampanii wyborczej. Przedstawimy realne historie o (nie)dostępie do rzetelnego tłumaczenia, takie jak skandal na pogrzebie Nelsona Mandeli, kiedy tłumaczenie przemówienia byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, zostało powierzone osobie niekompetentnej. Spotkanie zakończymy rozmową o perspektywach na przyszłość, możliwych rozwiązaniach i zaproszeniem do dyskusji.

O postprawdzie i wykluczeniu osób Głuchych będą rozmawiali Helena Chmielewska-Szlajfer, Joanna Ciesielska i Bartosz Marganiec.

ID na platformie Zoom podamy wkrótce. Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Helena Chmielewska-Szlajfer

socjolożka, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego, Visiting Fellow w London School of Economics and Political Science, doktorat obroniła w The New School for Social Research. Autorka m.in. „Reshaping Poland’s Community after Communism: Ordinary Celebrations" (Palgrave 2019). Bada codzienne praktyki demokratyczne oraz politykę w internetowych tabloidach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Joanna Ciesielska

tłumaczka polskiego języka migowego z wieloletnim doświadczeniem. Wykonuje tłumaczenia: konferencyjne (w tym webinaria transmitowane online), akademickie (na kierunkach ekonomicznych oraz związanych ze sztukami wizualnymi), tłumaczenia w miejscu pracy oraz środowiskowe. Współpracuje z warszawskimi instytucjami kultury tłumacząc oprowadzania, warsztaty i inne wydarzenia. Wykonuje również tłumaczenia artystyczne. Tłumaczyła kilka spektakli teatralnych. Od 3 lat współpracuje przy spektaklu „Jeden Gest” jako 2. tłumacz. Tłumaczy także koncerty i piosenki. Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Bartosz Marganiec

aktywista działający na rzecz praw g/Głuchych, organizator festiwali kulturalnych i akcji protestacyjnych przeciwko łamaniu praw głuchych i ich dyskryminacji. Koordynator kampanii #dostępnytłumaczPJM.

Daniel Kotowski

artysta wizualny, edukator, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz (specjalizacja wystawiennictwo) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów (kierunek architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo) Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zajmuje się performansem, sztuką instalacji, projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesuje go zagadnienie biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. Prowadzi też stały cykl spotkań „Zachęta Miga”, a także oprowadzania w PJM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.