Pomnik służącej?
Spotkanie w Domku Herbacianym

• Pomnik służącej?

for. Marta Romankiv

[Zdjęcie zrobione pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie, grupa osób trzyma tablicę z pytaniem 'gdzie jest pomnik służącej?']

Pomnik służącej? Spotkanie w ramach Akademii w Parku, Park Rzeźby na Bródnie, środa, 18.00 przy Domku Herbacianym.

W ramach cyklu Akademia w Parku zapraszamy na Bródno na spotkanie z Martą Romankiv i Zofią Rojek.

Spotkanie w Parku Rzeźby na Bródnie rozpocznynające cykl środowych aktywności chcemy potraktować jako pretekst do rozmowy o pomniku służącej. Służące w okresie przedwojennym stanowiły 30% pracującej ludności w takich miastach jak Kraków i Warszawa. Kobiety te pracowały w ogromnie trudnych warunkach, wykonywały ciężką pracę fizyczną za minimalne pieniądze. To właśnie dzięki wykonywanej przez nich pracy wyższe klasy społeczne mogły skupić się na sztuce, literaturze, architekturze i wnieść swój wkład w te ważne dziedziny.

Zastanówmy się razem nad tym jaką formę mógłby mieć taki pomnik. W jakim miejscu mógłby się znaleźć? To również okazja by poruszyć temat, w jaki kultura mówi i przedstawia prace troski i opieki.

Kontynuacją spotkania będzie niedzielny piknik i rozmowa z przedstawicielkami Komisji Pracownic i Pracowników Domowych - grupą Ukraińskich opiekunek osób starszych i dzieci, które wspólnie walczą o poprawę warunków odpłatnej pracy domowej. Piknik odbędzie się przy Domku Herbacianym 10.07 w godzinach 14-17.00

Marta Romankiv

urodzona we Lwowie. Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoją działalność skupia głównie wokół tematu wykluczenia społecznego, a zwłaszcza tematyki narodowości, obywatelstwa oraz związanych z tym nierówności społecznych, jak i problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny, i znajdują się na pograniczu stref aktywizmu społecznego, nauki i sztuki. Artystka mieszka i pracuje w Polsce.

Zofia Rojek

historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktka w Dziale Badań nad Warszawą i Zbiorami Muzeum Warszawy. Kuratorka wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” i redaktorka naukowa publikacji o tym samym tytule. Współpracowała badawczo m.in. z Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Polski. Zajmuje się polską kulturą wizualną XIX i XX wieku.

W każdą wakacyjną środę w ramach popołudniowego cyklu Akademia w Parku zapraszamy na wydarzenia plenerowe prowadzone przez artystów i artystki działających na rzecz różnych wspólnot. W programie znajdziecie: wieczory poetycko-muzyczne skupione na ekspresji w plenerze, spotkania z kobietami tworzącymi jeden z pierwszych związków zawodowych pracownic domowych, możliwość poznania środowisk twórczych z Białorusi i Ukrainy.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spotkanie Piknik białoruskich aktywistów kultury na BródnieSpotkanie w Domku Herbacianym Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
17:00 Spotkanie Studio Widok - przystanek na BródnieSpotkanie warsztatowe z Józefem Gałązką Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Spotkanie Anielskie skrzydłoSpotkanie z Pamelą Bożek i Verą Ganzhą Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Spotkanie Spotkanie z Michałem Mioduszewskimw Domku Herbacianym Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Performans Performance Natana Kryszkaw Parku Rzeźby na Bródnie Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany
Kondratowicza/Chodecka, Warszawa
18:00 Spotkanie „Otwarta Rampa” gościnnie w Parku Rzeźby na BródnieSpotkanie z Anną Sandowicz Park Rzeźby na Bródnie, Domek herbaciany