Narracje: Widokówki
Polityka instytucji - polityka sztuki

• Narracje: Widokówki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie realizowane w ramach współpracy z kwartalnikiem „Widok”. Podczas spotkania Krzysztof Pijarski rozmawiać będzie z Juliane Rebentisch o związkach polityki ze sztuką.

Podczas pierwszego spotkania w ramach serii „Widokówki”, Juliane Rebentisch podda refleksji związki i zależności między polityką instytucji a polityką sztuki, by potem przejść do dyskusji na temat roli muzeum i kolekcji we współczesnym społeczeństwie, a także miejsca sztuki i jej emancypacyjnego potencjału.

Juliane Rebentisch

Filozofka, której prace skupiają się na estetyce, etyce i filozofii polityki. Uczy na Hochschule für Gestaltung, Offenbach am Main, jest współredaktorką of WestEnd: Neue Zeitschrift für Sozialforschung. Opublikowała liczne artykuły i książki, w tym Ästhetik der Installation (Suhrkamp, 2003) – przetłumaczona na język angielski jako Aesthetics of Installation Art, ukazała się w 2012 roku nakładem Sternberg Press; Kreation und Depression: Freiheit im gegenwärtigen Kapitalismus (współredagowana z Christophem Menke, Kadmos, 2010), a także Die Kunst der Freiheit: Zur Dialektik demokratischer Existenz (Suhrkamp, 2012). Mieszka i pracuje w Berlinie.

Krzysztof Pijarski

Historyk sztuki, artysta posługujący się medium fotografii, tłumacz.
Wykładowca łódzkiej Filmówki. Stypendysta Fulbrighta na Johns Hopkins University w Baltimore (2009-2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Shpilman Institute of Photography. Redaktor tomu Archiwum jako projekt (2011). Właśnie wydał swoją pierwszą autorską książkę, (Po)Nowoczesne losy obrazów (PWSFTviT, 2013).