Polak melduje z kosmosu
czyli kto stworzył fonosferę przyszłości w Europie Wschodniej

• Polak melduje z kosmosu

Fot. Andrzej Zborski

[Czarno-biała fotografia przedstawia wnętrze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na wykład Michała Mendyka w ramach mini cyklu organizowanego przez Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR).

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM (numer pokoju: 843 6779 4516, hasło: 835630. Transmisja na FB Muzeum.

Znaczna część zimnej wojny rozegrała się w kosmosie. Tym prawdziwym, ale przede wszystkim - tym wyobrażonym. Kinematografie komunistyczne i kapitalistyczne od lat 50. chętnie przedstawiały wizje szczęśliwej międzygwiezdnej przyszłości rozgrywającej się w ramach jednego słusznego systemu politycznego. Zdawać by się mogło, że Polska włączyła się do tego wyścigu dopiero w 1978 roku, gdy Mirosław Hermaszewski stał się autorem pierwszego meldunku nadanego przez Polaka z kosmosu. Tak naprawdę nasza kosmiczna przygoda rozpoczęła się jednak dużo wcześniej - w niewielkim pomieszczeniu warszawskiej siedziby Polskiego Radia. Już w drugiej połowie lat 50. kompozytorzy i inżynierzy Studia Eksperymentalnego odkrywali, jak brzmieć mogą promy kosmiczne, czarne dziury i kwazary. Czy wiąż żyjemy w skomponowanym przez nich kosmosie?

Dyskusję po wykładzie poprowadzi Paweł Nowożycki

Michał Mendyk

publicysta muzyczny, kurator i producent specjalizujący się w realizacji eksperymentalnych przedsięwzięć muzycznych oraz interdyscyplinarnych. Inicjator festiwali „Radykalna Kultura Polska” oraz „Opera dla Głuchych”. Jako kurator i ekspert współpracował m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, festiwalami Ad Libitum i Sacrum Profanum oraz Huddersfield Contemporary Music Festival, ośrodkiem ZKM Karlsruhe, zespołem Klangforum Wien, duetami Matmos i Mouse on Mars oraz firmą Ableton (dwie eksperymentalne biblioteki sampli, pobrane przez blisko czterdzieści tysięcy użytkowników z całego świata). Jeden z założycieli magazynu „Glissando”. Obecnie redaktor „Ruchu Muzycznego”. Popularyzatorska książka „M.U.Z.Y.K.A.”, którą napisał wspólnie z Michałem Liberą, została przetłumaczona na języki: koreański, czeski oraz niemiecki a także nominowana do Deutscher Jugendliteraturpreis. Od 2008 roku prowadzi autorskie wydawnictwo fonograficzne oraz książkowe Bołt Records.

Paweł Nowożycki

pracownik kultury, antykapitalista, członek OZZ Inicjatywa Pracownicza. Specjalista ds. produkcji wydarzeń artystycznych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współpracował z Fundacją Galerii Foksal, Biennale Warszawa oraz centrami społecznymi Syrena i Przychodnia.